Stworzenie idealnego CV to nie lada wyzwanie. Z tego powodu wiele osób szuka w sieci poradników. Na pewno jesteś jedną z tych osób, w końcu właśnie czytasz nasz tekst o opisywaniu zainteresowań i hobby w curriculum vitae, prawda? To sprawia, że z automatu stajesz się lepszy od reszty kandydatów, którzy nawet nie wykonali podstawowego researchu. Przygotowaliśmy dla ciebie całą serię artykułów w tej tematyce. Przeczytaj je po kolei i na pewno na twoje CV dostaniesz sporo odpowiedzi z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną.
- CV (Curriculum Vitae) – co to jest?
- Jakie elementy muszą znaleźć się w twoim CV, aby pracodawca przyjął cię do pracy z otwartymi ramionami?
- Jak zainteresować przyszłego pracodawcę swoim hobby wpisanym w CV?
- Jak efektywnie opisać swoje umiejętności w życiorysie?
- Co powinieneś napisać o swoim celu zawodowym w Curriculum Vitae?
- Jakie cechy ma układ funkcjonalny CV? Jak je stworzyć?
- Jakie cechy ma układ chronologiczny CV? Jak je stworzyć?
- Jakie cechy ma układ celowy CV? Jak je stworzyć?
- Dane osobowe w życiorysie, czyli jak ciekawie się przedstawić?
- Czego najlepiej nie pisać w swoim Curriculum Vitae?
- Certyfikaty, uprawnienia zawodowe, które z nich warto wpisać w życiorysie?
- Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV tak, aby pracodawca nie przeszedł obok niego obojętnie?
- Jak ciekawie ubrać w słowa swoje doświadczenie zawodowe w Curriculum Vitae?
- Dlaczego języki obce są tak ważnym elementem naszego życiorysu dla pracodawcy?
- Jak skutecznie dopasować CV do oferty pracy?
Dlaczego zainteresowania to ważny element twojego CV?
Zawsze musisz mieć świadomość, że nie jesteś jedynym człowiekiem, który wysyła CV do danego pracodawcy czy przedsiębiorstwa. Do rywalizacji o konkretne stanowisko często zgłasza się wielu kandydatów. Zwłaszcza w dużych miastach powtarzają się ich wykształcenie i umiejętności. Musisz pamiętać, że pracodawca dostaje ogromną ilość kandydatur dziennie i przebrnięcie przez nie jest bardzo trudne. Mówi się, że na zainteresowanie potencjalnego pracodawcy swoim CV masz zaledwie kilka sekund. Wykorzystaj je dobrze!
Zainteresowania są ostatnią, najmniej formalną sekcją w curriculum vitae, a to sprawia, że ciekawe opisane hobby może wyróżnić twoje CV w stosie dokumentów aplikacyjnych konkurencji. To, czym się interesujesz, zazwyczaj wiele mówi o tobie jako o osobie. Człowiek odpowiedzialny za rekrutacje na pewno będzie zapoznawać się z twoimi zainteresowaniami. I właśnie od tego co tam wpiszesz i jak wpiszesz, zależeć będzie, jakie odniesie pierwsze wrażenie.
Jeśli zamierzasz zacząć od standardowej wyliczanki:
- Podróże – to może sprawdzić się w opisie na aplikacjach randkowych jak Tinder czy Badoo, ale w przypadku życiorysu zawodowego, nikogo nie będzie obchodzić ile razy wyjechałeś na mazury, czy też jak często odwiedzasz Mielno. Jeśli jednak faktycznie się tym interesujesz napisz coś więcej niż samą frazę „podróże„.
- Dobry film i dobra książka – tak jak wyżej dobre w portalach randkowych oraz w programie ”Jeden z dziesięciu”. Pracodawca po przeczytaniu takiego zestawu zainteresować zapewne weźmie do ręki kolejne CV. Jeśli faktycznie lubisz kino, upewnij się, że twoje hobby nie polega na tym, że tylko oglądasz to, co proponuje Netflix. W przeciwnym wypadku możesz zostać zapytany o np. ulubionego reżysera i zdać sobie sprawę, że nie znasz żadnego.
- Kajakarstwo turystyczne – Całkowicie szczerze sprawdzi się to dużo lepiej niż wyżej wymienione zarówno podczas aplikowania do prestiżowego przedsiębiorstwa jak i w aplikacjach randkowych. Przedstawia cię jako osobę, która nie boi się wyzwań, uwielbia lekką adrenalinę i na dodatek jest nietuzinkowa. Jeśli akurat okaże się, że pracodawca również uwielbia kajaki, rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie w świetnej atmosferze.
- Pszczelarstwo – Pracodawca widząc hobby takiego typu, z pewnością nie odmówi ci cierpliwości wytrwałości. Co więcej, możesz za figurować w głowie swojego pracodawcy jako pracowita pszczółka.