Czego NIE pisać w swoim CV
fot.unsplash.com

Na pewno wiesz, że CV to profesjonalny dokument. Oznacza to, że ma on zostać napisany również w sposób profesjonalny i biznesowy. Wszelakie wzmianki o życiu prywatnym są nie na miejscu, a nawet mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego pracodawcę do ciebie, co skończy się tym, że nie dostaniesz telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną czy nie przejdziesz do dalszego etapu rekrutacji. Dlaczego? Ponieważ wychodzisz na amatora, na kogoś, komu nie zależy na pracy i nawet nie dał z siebie 20%, aby zrobić research zanim usiadł do Worda i stworzył CV w najbardziej pospolity i standardowy sposób.

Spokojnie, właśnie dlatego przygotowaliśmy serię artykułów z zakresu tworzenia CV i poszukiwania pracy. Z nami te poszukiwania staną się znacznie prostsze i bardziej zrozumiałe.

Czego NIE pisać w swoim CV
fot.unsplash.com

Zapraszamy także na inne artykuły z tej serii:

Kłamanie w CV – ile osób kłamie w CV i na jaki temat?

LiveCareer Polska przeprowadził badanie. Zapytano, aż 1254 respondentów o to dlaczego i w jaki sposób kłamią w CV. Dane są szokujące, ponieważ:

  • aż 44% z nich kłamie na temat doświadczenia zawodowego;
  • aż 41% z nich kłamie na temat poziomu zaawansowania języków obcych;
  • aż 28% z nich kłamie na temat posiadanych umiejętności specjalistycznych;
  • aż 25% z nich kłamie na temat zakresu obowiązków w pracy

Co czwarty kandydat przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym. Aż 48% osób, które na początku stwierdziły, że piszą tylko prawdę, w późniejszych pytaniach przyznały się, że skłamały minimum raz w swoim CV.

Czego NIE pisać w swoim CV
fot.unsplash.com

Czego NIE wpisywać do CV?

Background screening

Jak więc sam widzisz do CV absolutnie nie wpisuj kłamstw. Ba! Istnieją nawet specjalne firmy zajmujące się background screeningiem, które mają za zadanie wykryć nieprawidłowości w CV kandydatów (oczywiście za twoją pisemną zgodą). Background screening ma za zadanie wykryć dyskrepancję w datach zatrudnienia, różnice w stanowiskach i inne wszelakie nieprawidłowości. Co ciekawe, background screening działa w ten sposób, że aplikant/kandydat sam wypełnia ankietę i świadomie oddaje ją do osób, które zajmują się zawodowo sprawdzaniem danych. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby mimo wszystko dalej wpisywać tam nieprawidłowe informacje.

Czego jeszcze nie wpisywać do CV?

Unikaj zbyt wielu szczegółów. CV zazwyczaj ma jedną stronę A4 i niech tak pozostanie. Nie pisz o stanie cywilnym, pracodawcy nie obchodzi to czy masz żonę, męża czy to pierwsza żona czy druga. Podobnie jest z dziećmi, absolutnie nie wpisuj posiadania dziecka jako „osiągnięcia”, ponieważ nie jest to żadne osiągnięcie, a jedynie posiadanie potomka. Nie dość, że pracodawcy to nie obchodzi, a właściwie nie może o to zapytać, ponieważ takie pytanie byłoby nie na miejscu i nielegalne, to może skutecznie zniechęcić pracodawcę do ciebie.

Skup się na konkretach, takich jak miasto w którym mieszkasz, twoje doświadczenie zawodowe i twoja edukacja. Jeśli chcesz wpisać hobby i zainteresowania, upewnij się, że to faktycznie coś co lubisz i na czym się znasz, bo pracodawcy czy rekruterzy lubią o to pytać, ponieważ co druga osoba interesuje się książką, muzyką, podróżami i filmem, a na pytanie o ulubionego reżysera odpowiadają „eeeee…„.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here