Na pewno wiesz, że CV to profesjonalny dokument. Oznacza to, że ma on zostać napisany również w sposób profesjonalny i biznesowy. Wszelakie wzmianki o życiu prywatnym są nie na miejscu, a nawet mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego pracodawcę do ciebie, co skończy się tym, że nie dostaniesz telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną czy nie przejdziesz do dalszego etapu rekrutacji. Dlaczego? Ponieważ wychodzisz na amatora, na kogoś, komu nie zależy na pracy i nawet nie dał z siebie 20%, aby zrobić research zanim usiadł do Worda i stworzył CV w najbardziej pospolity i standardowy sposób.
Spokojnie, właśnie dlatego przygotowaliśmy serię artykułów z zakresu tworzenia CV i poszukiwania pracy. Z nami te poszukiwania staną się znacznie prostsze i bardziej zrozumiałe.
Zapraszamy także na inne artykuły z tej serii:
- CV (Curriculum Vitae) – co to jest?
- Jakie elementy muszą znaleźć się w twoim CV, aby pracodawca przyjął cię do pracy z otwartymi ramionami?
- Jak zainteresować przyszłego pracodawcę swoim hobby wpisanym w CV?
- Jak efektywnie opisać swoje umiejętności w życiorysie?
- Co powinieneś napisać o swoim celu zawodowym w Curriculum Vitae?
- Jakie cechy ma układ funkcjonalny CV? Jak je stworzyć?
- Jakie cechy ma układ chronologiczny CV? Jak je stworzyć?
- Jakie cechy ma układ celowy CV? Jak je stworzyć?
- Dane osobowe w życiorysie, czyli jak ciekawie się przedstawić?
- Czego najlepiej nie pisać w swoim Curriculum Vitae?
- Certyfikaty, uprawnienia zawodowe, które z nich warto wpisać w życiorysie?
- Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV tak, aby pracodawca nie przeszedł obok niego obojętnie?
- Jak ciekawie ubrać w słowa swoje doświadczenie zawodowe w Curriculum Vitae?
- Dlaczego języki obce są tak ważnym elementem naszego życiorysu dla pracodawcy?
- Jak skutecznie dopasować CV do oferty pracy?
Kłamanie w CV – ile osób kłamie w CV i na jaki temat?
LiveCareer Polska przeprowadził badanie. Zapytano, aż 1254 respondentów o to dlaczego i w jaki sposób kłamią w CV. Dane są szokujące, ponieważ:
- aż 44% z nich kłamie na temat doświadczenia zawodowego;
- aż 41% z nich kłamie na temat poziomu zaawansowania języków obcych;
- aż 28% z nich kłamie na temat posiadanych umiejętności specjalistycznych;
- aż 25% z nich kłamie na temat zakresu obowiązków w pracy
Co czwarty kandydat przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym. Aż 48% osób, które na początku stwierdziły, że piszą tylko prawdę, w późniejszych pytaniach przyznały się, że skłamały minimum raz w swoim CV.
Czego NIE wpisywać do CV?
Background screening
Jak więc sam widzisz do CV absolutnie nie wpisuj kłamstw. Ba! Istnieją nawet specjalne firmy zajmujące się background screeningiem, które mają za zadanie wykryć nieprawidłowości w CV kandydatów (oczywiście za twoją pisemną zgodą). Background screening ma za zadanie wykryć dyskrepancję w datach zatrudnienia, różnice w stanowiskach i inne wszelakie nieprawidłowości. Co ciekawe, background screening działa w ten sposób, że aplikant/kandydat sam wypełnia ankietę i świadomie oddaje ją do osób, które zajmują się zawodowo sprawdzaniem danych. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby mimo wszystko dalej wpisywać tam nieprawidłowe informacje.
Czego jeszcze nie wpisywać do CV?
Unikaj zbyt wielu szczegółów. CV zazwyczaj ma jedną stronę A4 i niech tak pozostanie. Nie pisz o stanie cywilnym, pracodawcy nie obchodzi to czy masz żonę, męża czy to pierwsza żona czy druga. Podobnie jest z dziećmi, absolutnie nie wpisuj posiadania dziecka jako „osiągnięcia”, ponieważ nie jest to żadne osiągnięcie, a jedynie posiadanie potomka. Nie dość, że pracodawcy to nie obchodzi, a właściwie nie może o to zapytać, ponieważ takie pytanie byłoby nie na miejscu i nielegalne, to może skutecznie zniechęcić pracodawcę do ciebie.
Skup się na konkretach, takich jak miasto w którym mieszkasz, twoje doświadczenie zawodowe i twoja edukacja. Jeśli chcesz wpisać hobby i zainteresowania, upewnij się, że to faktycznie coś co lubisz i na czym się znasz, bo pracodawcy czy rekruterzy lubią o to pytać, ponieważ co druga osoba interesuje się książką, muzyką, podróżami i filmem, a na pytanie o ulubionego reżysera odpowiadają „eeeee…„.