Jakie cechy ma funkcjonalne CV
fot.unsplash.com

CV, czyli curriculum vitae można napisać na trzy sposoby: funkcjonalne CV, chronologiczne CV lub celowe CV. Dziś skupimy się na funkcjonalnym układzie CV. Opiszemy ci jak, ono wygląda, jakie ma cechy charakterystyczne oraz jak je stworzyć. Może czas spróbować czegoś nowego? Kto wie, może jeśli zastosujesz układ funkcjonalny w swoim CV, zaczniesz dostawać masę telefonów z zaproszeniami na rozmowę kwalifikacyjną? Tego ci oczywiście życzymy. Czytaj dalej i sam sprawdź, na czym to polega.

Zapraszamy także na inne artykuły z tej serii:

Jakie cechy ma funkcjonalne CV
fot.unsplash.com

Jak odróżnić układ funkcjonalny od pozostałych układów Curriculum Vitae?

Jeśli chcesz stworzyć życiorys funkcjonalny, który faktycznie będzie funkcjonalny, nie tylko patrząc na nazewnictwo, zapamiętaj, że najważniejszą jego cechą będzie transparentna kompozycja twoich najważniejszych umiejętności. Jeśli posiadasz szereg sukcesów zawodowych, którymi chciałbyś się pochwalić, to nie wahaj się w tym układzie Curriculum Vitae, jakim jest układ funkcjonalny, takie informacje stanowią główne danie tego dokumentu. Głównie umiejętności i sukcesy zawodowe liczą się w tym typie dokumentu.

Ale jakie są różnice pomiędzy układem funkcjonalnym a pozostałymi układami? Otóż większość życiorysów, jakie znamy, posiada układ chronologiczny lub odwróconą chronologię. Jest to, inaczej mówiąc, układ klasyczny. Mowa tutaj o wypisywaniu najpierw swojej najnowszej pracy, a dopiero później o poprzednich okresach zatrudnienia.

Jeśli weźmiemy pod lupę Curriculum Vitae w układzie funkcjonalnym, to bez trudu zobaczymy, że znacząco różni się ono od klasycznego schematu. W układzie funkcjonalnym na pierwszym planie pojawiają się umiejętności i osiągnięcia. Układ tego typu daje rekruterowi możliwość skupienia swojej uwagi się na informacjach, które chcemy wyeksponować.

Kto wypadnie najlepiej wysyłając CV w układzie funkcjonalnym?

Jeśli jesteś osobą bez dużego doświadczenia w branży, a jednocześnie posiadasz kwalifikacje zdobyte np. w czasie studiów i szkoleń to CV funkcjonalne to dobry wybór właśnie dla ciebie. Ten sposób jest idealny dla osób, które np. zmieniają pracę z jednej branży na inną, kompletnie niezwiązaną z poprzednią. CV zrobione w ten sposób nie będzie wydawało się, „oderwane od rzeczywistości”.

Nie powinieneś używać standardowego układu chronologicznego przedstawiając swoje Curriculum Vitae jeśli mimo zmiany pracodawcy wykonywałeś podobne zadania na kilku stanowiskach. Takie rozwiązanie okaże się również doskonałym wyborem dla osób, które mają wyraźne luki w historii zatrudnienia.

Jakie cechy ma funkcjonalne CV
fot.unsplash.com

Życiorys zawodowy w formie układu funkcjonalnego to coś, co powinno zainteresować osoby, które chcą całkowicie zmienić branże, w której pracowały przez większość swojej kariery zawodowej. Brak doświadczenia w konkretnej dziedzinie nie powinien być utożsamiany z brakiem umiejętności przydatnych w nowym miejscu pracy. Dlatego we funkcjonalnym układzie CV skupia się na tym, aby pracodawca widział dobrego pracownika, niezależnie od tego w jakiej branży dotychczas pracował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here