Jak negocjować wynagrodzenie
fot.unsplash.com

Wynagrodzenie to ciężka sprawa. Z jednej strony pracownik chciałby zarabiać jak najwięcej, z drugiej strony pracodawca również marzy o wysokich zarobkach. Jak ten temat ugryźć skoro obie strony chcą dużo zarabiać? Jak negocjować większe zarobki, czyli wynagrodzenie za miesiąc pracy? Odpowiadamy!

Zapraszamy do pozostałych artykułów z naszej serii:

„Nie lubię pracy – nikt jej nie lubi – ale lubię to, co jest w pracy: możliwość znalezienia siebie. Twoja własna rzeczywistość – dla ciebie, a nie dla innych – czego nikt nigdy się nie dowie.” – Joseph Conrad

W tym artykule dowiesz się:

  • Kiedy najlepiej negocjować wynagrodzenie?
  • Kiedy NIE prosić o podwyżkę?
  • Jak NIE prosić o podwyżkę?
  • Jak prosić o podwyżkę?
Jak negocjować wynagrodzenie
fot.unsplash.com

Kiedy najlepiej negocjować wynagrodzenie?

Wynagrodzenie właściwie negocjować najlepiej jest na samym początku współpracy, czyli na rozmowie kwalifikacyjnej. Pisaliśmy o tym szczegółowo już wcześniej, ale pamiętaj, że najłatwiej szukać lepszej pracy, mając już dobrą pracę. Wtedy tak naprawdę nie odczuwasz na sobie żadnej, ale to żadnej presji i śmiało możesz rzucić większą kwotę. Dostaniesz – fajnie. Nie dostaniesz – wciąż masz dobrą pracę. Mówi się, że ogłoszenia o pracę warto przeglądać rekreacyjnie np. raz w miesiącu. Zawsze może pojawić się lepsza oferta. Nic nie ryzykujesz, a możesz dużo zyskać.

Kiedy NIE prosić o podwyżkę?

Chcesz poprosić o podwyżkę w obecnej firmie? Świetnie! Pamiętaj jednak, aby mieć ku temu podstawy. Nie idź do szefa prosząc o dodatkowe pieniądze jeśli ciągle się spóźniasz, wiecznie nie wyrabiasz się z zadaniami, a w tamtym tygodniu przyłapał cię szef na dodatkowej przerwie na papierosa. Idź tam tylko wtedy, gdy faktycznie jesteś dobrym pracownikiem, który na tę podwyżkę zasługuje.

Jak NIE prosić o podwyżkę?

Przede wszystkim zanim udasz się z prośbą o podwyżkę zorientuj się, ile tak naprawdę zarabiają ludzie z twoim wykształceniem na takim stanowisku. Możesz to sprawdzić w sieci np. na portalach takich jak Wynagrodzenia.pl czy Pensjometr.pl. Nie zapomnij wziąć pod uwagę detali takich jak staż pracy, wielkość firmy, miasto itp. Nie rzucaj wygórowanej kwoty, która jest kompletnie oderwana od rzeczywistości.

Jak negocjować wynagrodzenie
fot.unsplash.com

Jak prosić o podwyżkę?

Dobra wiesz już kiedy NIE prosić o podwyżkę i jak tego NIE robić, ale co masz w końcu zrobić, aby dostawać większą wypłatę? Przede wszystkim zastanów się ile zarabiasz teraz, a ile chciałbyś zarabiać. Zazwyczaj najlepszą opcją jest proszenie o podwyżkę o 10-15%. Sprawa jest prosta, jeśli obecnie zarabiasz 3 000 złotych to otrzymasz 300 złotych więcej, co rocznie daje 3 600 złotych dodatkowych finansów.

Przygotuj listę argumentów „za”. Jak już wyżej wspominaliśmy, pójście do kierownika z prośbą o podwyżkę w momencie w którym nie masz nic do zaoferowania jest po prostu bezsensowne. Spotkasz się z odmową, a nawet zrobisz z siebie „głupka”. Na pewno też nie stosuj praktyki w stylu „Szefie zwalniam się jak mi nie dasz podwyżki”. Rzucanie wypowiedzeniem jest bardzo często stosowane przez pracowników, którzy myślą, że szef rzuci wszystko i zgodzi się na każdy warunek, byle by tylko nie stracić pracownika. Jeśli myślisz, że tak jest w twoim przypadku … cóż, szybko możesz się przeliczyć.

Wybierz zatem odpowiedni czas i moment. Podejdź do tego jak do rozmowy z tatą na temat zakupu psa – musisz wybadać kiedy tata jest w dobrym humorze. Przychodzisz tam przygotowany! Masz mnóstwo argumentów „za”, a właściwie nie ma ani jednego argumentu „przeciw”. Nawet jeśli był to zdążyłeś zamienić ten minus w plus i ten minus już nie istnieje, prawda? Choć porównanie szefa i prośby o podwyżkę do taty i prośby o psa jest zabawne, ma wiele prawdy w sobie. Skoro jako dziecko potrafiłeś używać argumentów to teraz także ich używaj, tylko pamiętaj, aby nic nie obiecywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here