Obowiązkowe elementy w CV
fot.unsplash.com

Odpowiednio stworzone CV pozwoli ci znaleźć pracę marzeń. Z pewnością nie raz miałeś w swoim życiu sytuację, gdzie wysyłałeś CV na prawie każdą ofertę pracy, jaka wpadła ci w ręce, a odzew był zerowy lub bardzo średni. Przygotowaliśmy więc dla ciebie serię artykułów w tej tematyce, która z pewnością ułatwi ci stworzenie idealnego CV. Dziś porozmawiamy o obowiązkowych elementach w curriculum vitae, których nie może zabraknąć. Gotowy? Zaczynajmy!

Obowiązkowe elementy w CV
fot.unsplash.com

Co jest absolutnie niezbędne w prawidłowo napisanym Curriculum Vitae?

Twoje personalia to podstawa!

Część twoich personaliów po prostu musi znaleźć się w życiorysie, które przedstawia cię nowemu pracodawcy. Oto dane, które są obowiązkowe w aplikacji na dowolne stanowisko w każdym szanującym się przedsiębiorstwie:

  • Pierwsze i najważniejsze to twoje imię i nazwisko. Firma, która ma cię zatrudnić musi wiedzieć z kim tak naprawdę ma do czynienia.
  • Dane kontaktowe. Może to być numer telefonu lub adres e-mail. Najlepiej umieścić oby dwie z informacji. Na niektóre oferty pracy odpowiedź dostaniesz telefoniczną z np. zaproszeniem na rozmowę. Na niektóre jednak dostaniesz maila z prośbą np. o wykonanie zadania testowego czy rozmowę online. Zwłaszcza w czasach pandemii.
  • Adres nie jest potrzebny. Choć warto podać miasto, w którym mieszkasz. Wielu pracodawców sugeruje się tym, ponieważ chcą kogoś, kto nie musi dojeżdżać codziennie do pracy przez np. dwie godziny komunikacją miejską.

Koniecznie opisz swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe!

Jest to moment, w którym wymagane jest od ciebie pełne skupienie, ponieważ część poświęcona doświadczeniom zawodowym to kluczowy element każdego CV. Pracodawca chce przecież wiedzieć, czy już kiedyś robiłeś coś podobnego i czy poradzisz sobie z zadaniami, które przed tobą wkrótce postawi.

Obowiązkowe elementy w CV
fot.unsplash.com

Powinieneś zadbać, aby przedstawione informacje były czytelne i zrozumiałe. Warto podać pełne nazwy dotychczasowych pracodawców, zajmowane stanowiska oraz zakres wykonywanych zadań. Nawet nie próbuj kłamać, w dobie dzisiejszej inwigilacji poprzez dane wykradane z baz danych nie ujdzie nawet najmniejsze niedomówienie. Tak naprawdę twój przyszły szef nie musi nigdzie dzwonić, wystarczy, że wpisze twoje imię i nazwisko do przeglądarki Google.

Nie wstydź się swoich tytułów naukowych i wykształcenia!

Co prawda nie każdy z nas może szczycić się tytułem profesora czy doktora habilitowanego uczelni wyższej, ale to nie oznacza, że tytuł magistra inżyniera czy licencja jest nic niewarty. Warto skupić się na najważniejszych informacjach. Nie ma konieczności opisywania pełnej ścieżki edukacji. Twojego potencjalnego pracodawcy nie będzie interesowało, do której podstawówki chodziłeś ani też gdzie mieściło się twoje gimnazjum. Co do zasady przyjmuje się, że w CV umieszczane są tylko ostatnie ukończone szkoły. Nie ma również konieczności podawania pełnej nazwy uczelni, jeśli skrót jest zrozumiały i powszechnie stosowany mowa tu o takich uczelniach jak UJ, UŚ czy SGH. Warto natomiast wymienić wszystkie kierunki kształcenia oraz ukończone studia podyplomowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here