Prowadząc biznes, firmę lub chcąc zlecać pewne zadania komuś innemu, przeważnie zatrudniać będziemy konkretne osoby. Jednym z najlepszych rozwiązań, z jakich możemy skorzystać podczas zlecenia prac, jest wykorzystanie freelancerów, którzy na rynku reprezentują dosyć dużą grupę osób i mają wiele plusów. W tym tekście prezentujemy freelancerów, zasadę ich działania oraz argumenty, które przemawiają za zatrudnieniem właśnie ich, a nie osób na stałe. Dlaczego zatem warto zatrudniać freelancerów, a nie pracowników? O wszystkich “za” poniżej.
Kim są freelancerzy?
Freelancerzy to osoby, które pracują “na własny rachunek” jako wolni strzelcy. Freelancerzy obecni są w każdej branży i kategorii — szczególnie cyfrowej. Są to osoby o różnym doświadczeniu, wiedzy oraz umiejętnościach oferujących różne typy prac. Freelancerzy samodzielnie wybierają zlecenia lub oferują swoje usługi oraz wykonują niezobowiązująco daną pracę i kończą współpracę. Na rynku istnieje wielu freelancerów oferujący swoje usługi. Najczęściej spotkać można ich na specjalnych serwisach łączących freelancerów ze zleceniodawcami. Największa ich liczba działa w takich kategoriach jak copywriting, grafika, tworzenie stron internetowych, usługi it, fotografia czy szeroko pojęty marketing. Wielu freelancerów traktuje taką pracę jako swoje główne zajęcia, dlatego podają swoje portfolia, witryny, rekomendacje oraz podnoszą poziom wiedzy w danej kategorii. Osoby takie często posiadają swoje firmy, wystawiają faktury vat oraz są rozpoznawalnymi brandami w danej kategorii.
Jak działają freelancerzy w praktyce?
Jeśli chcemy zlecać prace freelancerom, warto wiedzieć, jak cały proces przebiega w praktyce. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej osoby. Możemy zrobić to np. wyszukując freelancera w wyszukiwarce, na grupach w social mediach czy na specjalnych portalach z freelancerami. Następnie samodzielnie dodajemy ogłoszenia lub porozumiewamy się z danym freelancerem i uzgadniamy warunki pracy. Możemy zrobić to prywatnie lub np. poprzez serwis ze zleceniami. W następnym kroku freelancer wykonuje dane zlecenie. Dobrą praktyką jest podpisanie umowy cywilnoprawnej, np. o dzieło przed rozpoczęciem prac gdzie określimy stawkę, terminy i potwierdzamy autentyczność zamówionej pracy. Następnie odbieramy dane dzieło i dokonujemy zapłaty — ta może odbywać się np. na podstawie wystawionej faktury vat przez freelancera, rachunku, umowy cywilnoprawnej lub poprzez zakup danej pracy na portalu. W tym momencie możemy zażądać też przekazania praw autorskich, abyśmy mieli stuprocentową pewność, że dane dzieło jest naszą własnością. W tym momencie współpraca kończy się, a my możemy zlecać kolejne zadania innym freelancerom.
Porada: Jeśli chcemy zatrudnić freelancera, warto dodać ogłoszenie na portalu dla freelancerów. W takich miejscach znajdziemy bardzo wiele osób a w odpowiedzi na nasze zapytanie/zlecenie otrzymamy bardzo dużo różnego rodzaju odpowiedzi i ofert. W takim wypadku będziemy mogli wybrać tego najlepszego, a nie współpracować z freelancerem którego wybieramy osobiście. Czasami różne propozycje i oferty mogą nas zaskoczyć i być dobrym rozwiązaniem naszych problemów. Warto wybierać też freelancerów, którzy są doświadczeni i posiadają udokumentowane referencje.
Dlaczego warto zatrudniać freelancerów?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zatrudniać freelancerów, a nie stałych pracowników lub przynajmniej dużo częściej korzystać z ich usług minimalizując udział pracowników etatowych. Pierwszym takim powodem i plusem zarazem jest sytuacja, w której wybierając danego freelancera mamy możliwość elastycznie dopasować go do zadania. Jeśli mamy do zlecenia proste zadanie możemy wykorzystać freelancera z mniejszym doświadczeniem i mniejszą wiedzą za niższą stawkę. Gdy potrzebujemy profesjonalisty, możemy zwrócić się do osoby, która ma duże doświadczenie i w ten sposób wykorzystywać potencjał freelancerów. Zatrudniając na stałe pracownika, bardzo często będziemy świadkami sytuacji, gdzie pracownik etatowy będzie wykonywał prace banalnie proste, a czasami nie będzie radził sobie z obowiązkami.
Zatrudniając freelancerów, możemy również dowolnie współpracować i robić to niezobowiązująco — zlecając pewne zadania. W sytuacji, gdy nie mamy konieczności zatrudniania wielu osób, możemy pewne prace zlecać jednej czy dwóm osobom. Gdy będziemy potrzebowali dodatkowych “rąk do pracy” będziemy mogli zatrudnić np. kilku freelancerów. Dzięki temu efektywnie wydawać będziemy budżet oraz płynnie będziemy radzili sobie z zapotrzebowaniem na moce przerobowe. To również bardzo komfortowa sytuacja, w której będzie nam się po prostu lepiej i płynniej pracowało.
Kolejną korzyścią, jaka płynie z zatrudnia freelancerów, jest możliwość niezobowiązującego korzystanie z profesjonalistów i osób posiadających bardzo dużą wiedzę oraz doświadczenie. Przeważnie nie zawsze mamy możliwości zatrudnić z powodów ekonomicznych osoby o najwyższych kompetencjach. Korzystając z freelancerów, możemy dowolnie i według własnej potrzeby wybierać specjalistów z danych dziedzin i korzystać z ich usług. Porównywalnie do zatrudniania etatowych pracowników musielibyśmy zatrudnić kilku specjalistów i wypłacać im wysokie pensje przy czym mogliby nie być wykorzystywani przez cały czas.
Ostatnim bardzo korzystnym elementem wykorzystywania freelancerów w biznesie jest duża dostępność oraz duży wybór na rynku freelancerów. Obecnie wiele osób — w tym specjalistów pracuje na własne konto oraz rywalizuje o klienta. Dzięki temu będziemy mieli wybór oraz dostęp do dużej ilości freelancerów. Istnieje też wiele portali, na których możemy dodawać swoje ogłoszenia o zlecaniu pracy i w takich miejscach przeważnie otrzymujemy wiele ofert. Wielu freelancerów — szczególnie tych z dużym doświadczeniem, którzy posiadają swój brand na rynku, będzie przykładało się wykonania danego zlecenia, gdyż zależy im na dobrej opinii. To kolejny plus w porównaniu z zatrudnianiem pracowników. Niektórzy z nich mogą traktować pracę w naszej firmie lub dla nas jako przykry obowiązek, a w myśl zasady “z niewolnika nie ma pracownika” wykonywane obowiązki nie będą realizowane starannie czy sumiennie.