Dlaczego warto poświęcić czas na napisanie rzetelnego życiorysu zawodowego? Po pierwsze po to, by trafić na takie stanowisko, które będzie wartościowe również dla nas samych. Nie tylko w kwestii wynagrodzenia, ale także jako stabilne źródło dochodu oraz miejsce, w którym możemy się samorealizować. Odpowiednio napisane Curriculum Vitae zwiększa znacząco nasze szanse na zauważanie przez osobę odpowiedzialną za rekrutacje w przedsiębiorstwie, do którego aplikujemy. Jeśli chcemy podkreślić zebrane doświadczenie zawodowe i w klarowny sposób zobrazować ścieżkę edukacji to nie ma innego sposobu jak dobrze napisany życiorys zawodowym.
- CV (Curriculum Vitae) – co to jest?
- Jakie elementy muszą znaleźć się w twoim CV, aby pracodawca przyjął cię do pracy z otwartymi ramionami?
- Jak zainteresować przyszłego pracodawcę swoim hobby wpisanym w CV?
- Jak efektywnie opisać swoje umiejętności w życiorysie?
- Co powinieneś napisać o swoim celu zawodowym w Curriculum Vitae?
- Jakie cechy ma układ funkcjonalny CV? Jak je stworzyć?
- Jakie cechy ma układ chronologiczny CV? Jak je stworzyć?
- Jakie cechy ma układ celowy CV? Jak je stworzyć?
- Dane osobowe w życiorysie, czyli jak ciekawie się przedstawić?
- Czego najlepiej nie pisać w swoim Curriculum Vitae?
- Certyfikaty, uprawnienia zawodowe, które z nich warto wpisać w życiorysie?
- Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV tak, aby pracodawca nie przeszedł obok niego obojętnie?
- Jak ciekawie ubrać w słowa swoje doświadczenie zawodowe w Curriculum Vitae?
- Dlaczego języki obce są tak ważnym elementem naszego życiorysu dla pracodawcy?
- Jak skutecznie dopasować CV do oferty pracy?
Dlaczego warto dopasować CV do oferty pracy?
CV ZAWSZE, ale to zawsze powinno się dopasowywać do oferty pracy, o ile faktycznie na danym stanowisku ci zależy. Wtedy pracodawca widzi, że jesteś osobą, która faktycznie się nadaje i co istotne, widzi to od razu. Jeśli myślisz, że pracodawca do którego spływają dziennie setki CV czyta każdy dokument od A do Z to jesteś w ogromnym błędzie. Właśnie z tego powodu często CV z układem chronologicznym nie zdają testu, ponieważ wymagają od drugiej strony przeczytania dokumentu od deski do deski, a rzadko kiedy tak się faktycznie dzieje. Tak naprawdę masz zaledwie kilka sekund na zwrócenie na siebie uwagi i musisz je wykorzystać!
Jeśli przyłożysz się do napisania swojego życiorysu zawodowego to bez wątpienia otwiorzy ci ono nowe ścieżki rozwoju i kariery. Z kolei te drogi, bez odpowiednio skomponowanego Curriculum Vitae pozostałyby raz na zawsze zamknięte.
W jaki sposób dopasować CV do oferty pracy?
Pisaliśmy już o tym przy mocnych i słabych stronach, ale faktycznie – najlepszym sposobem będzie wypisanie wszystkich swoich zalet, umiejętności, kursów itp. na kartce. Nie zapominaj o sukcesach w poprzednich firmach. Taką kartkę miej zawsze pod ręką. Następnie czas na przeglądanie ofert pracy. Zacznij od dokładnego przeczytania tego co pracodawca proponuje, co oczekuje i jakie są wymagania na dane stanowisko. Gdy to zrobisz, poszukaj słów kluczowych.
Nie zależnie od tego gdzie aplikujesz, zawsze pamiętaj, aby twój życiorys zawodowy był przejrzyste tak, by bez najmniejszego trudu twój przyszły pracodawca mógł z niego wywnioskować twoje najlepsze cechy osobowości. Jeśli zrobisz dobre wrażenie na osobie odpowiedzialnej za rekrutacje w danej firmie już na początku, wykazując przez twoje Curriculum Vitae rzetelność, sumienność czy przywiązanie wagi do szczegółów to jest szansa, że taka osoba skończy rekrutacje na przeczytaniu właśnie twojego CV. Przede wszystkim skup się na tym, by jak najdokładniej opisać swoje osiągnięcia, pasje i zawrzeć w nim miejsce na garść twoich zainteresowań.
Nie chodzi o to, aby nakłamać – broń boże. Chodzi o to, aby znaleźć cechy, które ty posiadasz, które pasują do tego co oczekuje pracodawca od idealnego kandydata jak np. „punktualność”, jeśli pracodawca pisze o tym, że miałbyś być odpowiedzialny za otwarcie sklepu codziennie. Śmiało posiłkuj się także stanowiskiem i zakresem zadań na stanowisku. Może skończyłeś kurs z marketingu i idealnie wpasuje się on w stanowisko Specjalisty ds. social media? Śmiało pochwal się tym!