Jak napisać CV chronologiczne
fot.unsplash.com

W obecnych czasach poszukiwanie pracy, a co ważniejsze dobrej pracy, jest nie lada wyzwaniem. Pracodawcy mają coraz większe wymagania, a na dodatek chętnych na jedno stanowisko jest naprawdę sporo. W CV zazwyczaj stosuje się jeden z trzech popularnych układów, czyli np. układ funkcjonalny, układ chronologiczny lub układ celowy. Najczęściej kandydaci wybierają CV chronologiczne, jest ono najpopularniejsze, ale czy aby na pewno najlepsze? Odpowiadamy na to pytanie, jak i na wszystkie inne!

Zapraszamy także na inne artykuły z tej serii:

Jak napisać CV chronologiczne
fot.unsplash.com

Ile czasu rekruter spędza nad CV?

Brytyjska spółka UCE Group LTD. przeprowadziła badania, aby odpowiedzieć na pytanie „ile czasu rekruter sprawdza CV kandydata?”. Oto wyniki owych badań:

  • 21% ankietujących przyznała, że na zapoznanie się z życiorysem, czyli CV potencjalnego pracownika poświęca nie więcej niż minutę;
  • 23% ankietowanych wskazało, że na zapoznanie z CV poświęca minimum dwie minuty;
  • 2% badanych wykazało, że poświęcają na CV kandydata więcej niż 2 minuty;

Jak sam widzisz to jest szokujące. Wychodzi ma na to, że masz kilkadziesiąt sekund do maksymalnie dwóch minut na zainteresowanie pracodawcy swoim CV. Musi więc ono być konkretne, treściwe, bogate w informacje i dobrze zrobione.

Czym jest odwrócony układ chronologiczny i kiedy go stosować?

Życiorys chronologiczny zapewne zastosowałeś w swoim CV nawet nie mając o tym pojęcia. Jest to idealny sposób dla osób, które mają duże doświadczenie, sporą wiedzę branżową i osiągnęli wiele sukcesów. Dlaczego się go stosuje? Zazwyczaj pracodawcę bardziej obchodzi twoje doświadczenie, niż twoja edukacja. Nie ma także sensu wypisywać, że Szkoła Podstawowa do której chodziłeś miała numer 2, Gimnazjum numer 3, Technikum numer 1. Wypisz albo ostatnią skończoną szkołę albo te najważniejsze.

Podobnie jest z doświadczeniem. Pracowałeś na produkcji przez dwa miesiące w czasie chodzenia do technikum, a obecnie masz 30 lat? Nie jest to aż tak istotne (chyba że nie masz innego doświadczenia). W CV o odwróconym układzie chronologicznym nacisk kładzie się na doświadczenie. Jest jednak minus – CV chronologiczne to najczęściej stosowany format CV, rzadziej stosuje się np. funkcjonalne CV lub układ celowy. Ciężko może być ci się wyróżnić na tle innych kandydatów.

Jak napisać CV chronologiczne
fot.unsplash.com

Format CV chronologicznego

Format, a właściwie sposób w jaki tworzy się CV chronologiczne jest dość sztywny i nie ma tutaj zbyt dużego pola do manewru. Przede wszystkim muszą tam się zawrzeć takie informacje jak:

  • Dane osobowe + dane kontaktowe – imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu;
  • Stanowisko, na jakie aplikujesz – dopasuj CV do oferty pracy;
  • Doświadczenie, a raczej podsumowanie – tutaj również dopasuj je do stanowiska;
  • Umiejętności twarde i miękkie;
  • Doświadczenie zawodowe – pracodawca, stanowisko, data rozpoczęcia i zakończenia, lista obowiązków;
  • Wykształcenie – jak wyżej;
  • Dodatkowe – wolontariat, członkostwo w organizacjach itp.;

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here