zdjęcie w cv
fot.unsplash.com

Tworzenie idealnego CV to nie lada wyzwanie. Musisz pamiętać o każdym, jednym elemencie tego dokumentu. W teorii to proste i nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut, w praktyce, jednak jeśli marzysz o idealnym curriculum vitae musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów jak zainteresowania, hobby, umiejętności, osiągnięcia itp. Dziś skupimy się na zdjęciu w CV i odpowiemy na najwyższe pytanie – umieszczać czy nie? Czytaj dalej i się dowiesz!

Zapraszamy także na inne artykuły z tej serii:

Zdjęcie w CV – hit czy kit?

Na temat zdjęć w CV panuje wiele różnych opinii. Jedni twierdzą, że jest obowiązkowe, inni głośno krytykują całą ideę. Rozumiemy to, w końcu tak naprawdę twój wygląd nie powinien i nie może mieć wpływu na to czy zajmiesz dane stanowisko czy nie. Z drugiej strony rozumiemy potencjalnych pracodawców, którzy chcą wiedzieć z kim mają do czynienia i jakiej osoby spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej, w końcu nikt nie lubi umawiać się w ciemno, jeśli nawet nie wiesz jak dana osoba wygląda.

Kwestię zdjęcia w CV a właściwie czy warto je tam umieszczać pozostawimy tobie. Tu już samodzielnie musisz podjąć decyzję i zastanowić się, czy tego chcesz czy nie. Jeśli jednak zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia – czytaj dalej. Warto zaznaczyć, że w Polsce wciąż wiele osób decyduje się na dodanie swojego zdjęcia do swojego curriculum vitae, za granicą naszego kraju ten „trend” odchodzi już do lamusa i wręcz przeciwnie – sugeruje się, aby absolutnie ich tam nie wrzucać. To może rozjaśnić ci nieco sytuację, jeśli planujesz aplikować do zagranicznej firmy i zastanawiasz się jak powinno wyglądać twoje CV poza tym, że ma być napisane w języku np. angielskim czy niemieckim.

zdjęcie w cv
fot.unsplash.com

Jakie zdjęcie dodać do CV?

Największym błędem w CV jest umieszczanie zdjęć nieprofesjonalnych. Zdjęcia z wakacji, selfie z ręki, zdjęcia w poplamionej keczupem bluzce. NIE NIE NIE. To często może cie zdyskwalifikować już na starcie. CV to nie jest papierek, który dajesz mamie do ręki, a ona patrzy i oddaje. To profesjonalny dokument, który ma wpływ na całe twoje życie. Im lepiej wypadniesz, tym większa szansa, że dostaniesz tę pracę, a praca umożliwia ci dalsze życie, wynajmowanie mieszkania, wzięcie kredytu, zakup jedzenia czy adoptowanie wymarzonego psa czy kota. Musisz się więc dobrze postarać.

Zdjęcie od CV nie musi być zdjęciem z dowodu, na którym wyglądacie tragicznie. Jeśli wyszliście na nim dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie zdjęcie tam umieścić. Najlepiej jednak zrobić je na tle białej ściany. Makijaż zwykły, klasyczny (chyba że aplikujecie na stanowisko wizażystki, ale pewnie wtedy dołączacie portfolio). Włosy uczesane, na sobie biała koszula lub biały czysty, wyprasowany T-Shirt. Nie dodajesz żadnych efektów. Ewentualnie jeśli potrafisz, możesz lekko z retuszować zdjęcie, usuwając np. swojego pryszcza z czoła i gotowe. Możesz także udać się do specjalisty. Taka usługa kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i masz problem z głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here