testy automatyczne

Każde oprogramowanie, zanim trafi do użytkownika końcowego, musi zostać dokładnie przetestowane. Testerów manualnych coraz częściej zastępują odpowiednio skonfigurowane testy automatyczne. Na czym polega testowanie automatyczne i jakie są jego główne zalety?

Testy automatyczne a testy manualne

Oprogramowanie można testować na dwa sposoby – manualnie lub automatycznie. W pierwszym przypadku pracę wykonują ludzie – mogą zająć się tym programiści, chociaż testy nierzadko wymagają spojrzenia na oprogramowanie z perspektywy laika, który nie zna kodu. W ten sposób można wychwycić wiele błędów, ale proces jest czasochłonny. Dlatego właśnie powstało testowanie automatyczne.

Testy automatyczne są przeprowadzane za pomocą przygotowanych wcześniej skryptów, które mają za zadanie sprawdzić poszczególne aspekty funkcjonalne oprogramowania. Trzeba pamiętać, że skrypty nie są w stanie dokonać oceny oprogramowania z perspektywy user experience. Jednakże, w wielu przypadkach to właśnie testowanie automatyczne spisuje się lepiej.

Zalety testowania automatycznego

Główną zaletą testowania automatycznego jest szybkość. Poza tym, mimo że przygotowanie testów automatycznych wiąże się oczywiście z inwestycjami finansowymi, to w dłuższej perspektywie są one tańsze – bo nie angażują ludzi. Warto również wspomnieć, że testowanie automatyczne przekłada się na mniejsze ryzyko błędu, który zawsze może przydarzyć się człowiekowi.

Testów automatycznych używa się m.in. do testowania wydajnościowego, testów obciążeniowych, jak również testowania funkcjonalnego. Z kolei programistom pozostawia się najczęściej testowanie eksploracyjne, ad-hoc i weryfikację użyteczności oprogramowania.

Testy automatyczne w ramach body leasing

W jaki sposób przeprowadzić rzetelne testy automatyczne? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi body leasing, którą na polskim rynku oferuje firma Craftware – https://craftware.pl/. Specjaliści z zewnątrz dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, a przy tym prezentują neutralne i niezaangażowane spojrzenie na projekt, w którym nie brali udziału, dlatego są obiektywni. Więcej informacji na temat zewnętrznych zespołów testerów można znaleźć na stronie https://craftware.pl/dla-it/rozwiazania-dla-it/body-leasing/testy-automatyczne/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here