Jak napisać list motywacyjny
fot.unsplash.com

Z naszej poprzedniej serii, wiesz już jak stworzyć idealne CV, wiesz jak opisać swoje zainteresowania czy doświadczenie zawodowe. Niestety często firmy poza CV, wymagają także od kandydatów napisanie listu motywacyjnego. Wiele osób kompletnie nie wie, jak się do tego zabrać i w rezultacie w ogóle rezygnuje z ogłoszenia, a przecież to mogła być praca idealna. Dlaczego od razu skreślać tego pracodawcę? List motywacyjny wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Daj nam chwilę – udowodnimy ci to!

Poszukiwanie pracy wcale nie jest łatwe. Ogłoszeń w teorii jest mnóstwo, w praktyce wiele z nich odrzucamy na samym starcie, ponieważ nie mamy odpowiednich kwalifikacji, jeszcze później lista zmniejsza się ponieważ nie pasuje nam stawka czy warunki zatrudnienia. Zostajemy z garstką dobrych ofert pracy, ale to nie koniec. Musimy jeszcze odpowiednio do tego podejść, aby mieć szanse na pracę marzeń. Z nami to będzie znacznie prostsze i przyjemniejsze.

Zapraszamy do pozostałych artykułów z naszej serii:

Kiedy NIE wysyłać listu motywacyjnego?

Na początku chcemy zaznaczyć, że list motywacyjny wcale nie jest WYMAGANY. Jeśli firma nie zaznacza takiej informacji w swoim ogłoszeniu o pracę, nie bądź nadgorliwy i wyślij same CV. List motywacyjny pozostaw na ogłoszenia, które faktycznie tego wymagają.

Jak napisać list motywacyjny
fot.unsplash.com

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Przede wszystkim na wstępie, podobnie, jak w przypadku zwykłego listu, napisz do kogo kierujesz ten dokument. Kontakt znajdziesz zapewne w ofercie pracy lub na stronie firmy. Następnie przejdź do informacji o ofercie, powiedz skąd wiesz o tym, że firma XX poszukuje pracownika i gdzie widziałeś ogłoszenie. Czas na istotne szczegóły!

Teraz musisz uargumentować dlaczego starasz się o posadę w tej firmie. Zrób porządny research, poinformuj co cię zaciekawiło czy zainteresowało. Opowiedz dlaczego akurat ta firma i ta oferta. Nie zapominaj o argumentach, dlaczego to ty jesteś idealnym pracownikiem. Pamiętaj, że list motywacyjny to nie CV, zatem nie rób kopiuj – wklej i nie pisz o tym samym. Opisz swoje mocne i słabe strony w odpowiedni sposób, nie stawiaj siebie na piedestale i nie udawaj idealnego. Zakończenie powinno wyglądać w sposób profesjonalny, wyraź chęć na spotkanie z potencjalnym pracodawcom.

Jak napisać list motywacyjny
fot.unsplash.com

Przykładowy list motywacyjny

„Szanowni Państwo

Swoją aplikację wysyłam w odpowiedzi na ogłoszenie, które znalazłem na Państwa stronie internetowej w zakładce „Kariera”. Moją uwagę przykul zakres obowiązków na danym stanowisku, jak i Państwa firma, która prężnie się rozwija w branży ___. Ta tematyka jest mi bardzo bliska, ponieważ _____.

Posiadam duże doświadczenie, od __ czasu współpracuje z firmami takimi jak ___. Zdecydowanie cechuje mnie pracowitość. Jestem chętny na dalszy rozwój i szukam miejsca, które pozwoli mi się rozwijać i kształcić. Nie straszna mi praca w grupie czy samodzielne wykonywanie zadań. Dzięki swojej wieloletniej praktyce zawodowej osiągnąłem wiele sukcesów w branży _____.

Zachęcam do zapoznania się z moją kandydaturą. Przesłane do Państwa CV z pewnością rozwieje wszelakie wątpliwości i opowie więcej o moim życiorysie. Chętnie spotkam się na rozmowie rekrutacyjnej i odpowiem na wszystkie pytania.

Z poważaniem,
______”

Jak więc sam widzisz wcale nie jest to takie trudne. Oczywiście nasz przykład jest skrócony i bardzo ogólnikowy, musisz go przerobić tak, aby pasowało do firmy, twoich osiągnięć i doświadczenia. Nigdy jednak nie kłam, ani w CV, ani w liście motywacyjnym, nie ma to sensu. Prędzej czy później i tak wyjdzie to na jaw i skończy się to tragicznie dla ciebie i twojej kariery. Zwłaszcza jeśli interesuje cię jedna konkretna branża. Na pewno nie chcesz uchodzić za „oszusta” czy „amatora”, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here