Jak uniknąć przepracowania
fot.unsplash.com

Poruszaliśmy już tematy CV, jak i stworzyliśmy specjalnie dla ciebie całą serię na ten temat, tak abyś dokładnie wiedział co masz robić. CV stworzone, jest idealne, zaczynasz je rozsyłać i zaczynają się pierwsze telefony z zaproszeniem o rozmowę o pracę. Teraz chcielibyśmy przeprowadzić cię nie tylko przez przygotowania do tej rozmowy, przez istotne pytania czy zadania, które mogą się tam pojawić, ale i poruszyć takie aspekty jak pracoholizm czy późniejsze problemy z poproszeniem szefa o podwyżkę. Mamy nadzieję, że dzięki nam twoja praca stanie się dla ciebie przyjemniejsza i trudne rozmowy zamienią się w proste.

Poniżej przedstawiamy ci listę najważniejszych pytań i odpowiedzi na te pytania. Dzięki nam dowiesz się co dokładnie robić, jak napisać list motywacyjny, jakie są istotne elementy pracowania dla kogoś. Jeśli marzysz o wygodnym stołku, pełnym etacie i stałej wypłacie to zdecydowanie polecamy ci zapoznać się z naszymi tekstami. Trzymamy za ciebie kciuki! Powodzenia!

Zapraszamy do pozostałych artykułów z naszej serii:

Jak uniknąć przepracowania
fot.unsplash.com

Co prowadzi do przepracowania i wypalenia w pracy?

Do przepracowania łatwo dopuścić, gorzej z niego wyjść. Tak naprawdę wypalenie w pracy jest bardzo możliwe i wcale nie musisz brać miliona nadgodzin, aby do tego doszło. Wiele zależy od tego jakim jesteś człowiekiem i jakie są twoje cele zawodowe. Jeśli jesteś kimś kto ciągle uderza wyżej, chce osiągać nowe rzeczy, nabywać nowe umiejętności i mocno stawia na rozwój osobisty, jeśli wylądujesz w miejscu, w którym nie masz żadnych możliwości na awans czy rozwijanie się, szybko zaczniesz odczuwać wypalenie w pracy.

Może okazać się, że aby uniknąć wypalenia, zaczynasz robić więcej i więcej i więcej. Najgorsze jest to, że o ile nie bierzesz nadgodzin to wciąż zarobisz tyle samo. Ty zrobisz 150% pracy i dostaniesz za to zapłacone tyle samo, co osoba, która zrobi 100% lub 70%. Koło się zamyka, ponieważ niezależnie od tego, jak będziesz się starał, twoja wypłata nie wzrośnie, a jeśli nie ma możliwości awansu, utkniesz na tym samym stanowisku, ciągle robiąc więcej niż inni, a nic z tego nie masz.

Oznaki przepracowania:

  • Alkoholizm lub początki alkoholizmu;
  • Mniejsza wydajność w życiu zawodowym i prywatnym;
  • Problemy ze snem;
  • Przygnębienie, depresja, smutek;
  • Ból – ból pleców, serca, głowy;
  • Inne elementy twojego życia na tym tracą – związek, życie towarzyskie, życie społeczne;

Jak poradzić sobie z przepracowaniem, a właściwie jak do niego nie dopuścić?

Kluczem do sukcesu jest planowanie swojej pracy. Tutaj mowa nie tylko o osobach, które pracują na etacie, ale także tych, którzy są freelancerami, prowadzą własną działalność gospodarczą, mają dodatkowe źródło dochodu czy prowadzą podwójne życie na etacie i freelancingu. Im dokładniej zaplanujesz swoją pracę, tym lepiej. Nie planuj tylko swoich zawodowych czy biznesowych obowiązków. Upewnij się, że w ciągu dnia masz też czas na rodzinę, romantyczny wieczór z pizzą i serialem z drugą połówką czy czas na wyjście na dłuższy spacer ze swoim psem. Nie samą pracą człowiek żyje.

Jak uniknąć przepracowania
fot.unsplash.com

„Żyje się za pieniądze, ale nie należy żyć dla pieniędzy” – Chamfort

Chamfort ma rację! Nie żyje się, aby pracować, tylko pracuje się, aby żyć. To naprawdę proste. Pogoń za bogactwem i większymi zarobkami jest jak najbardziej w porządku, o ile inne aspekty twojego życia na tym nie cierpią. Po co ci to całe bogactwo, jeśli nawet nie masz czasu, aby te pieniądze wydać czy nie masz z kim podzielić się tym bogactwem? No właśnie, jak sam widzisz tworzy się zamknięte koło do którego nie warto wchodzić, bo ciężko będzie z niego wyjść. Dlatego planuj wszystko, ale z rozsądkiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here