fot.unsplash.com

Planowanie swojego dnia pracy jest trudne, rozumiemy to. Freelancing również jest trudny, także to rozumiemy. Jeśli jednak chcesz odnosić sukcesy w swoim życiu zawodowym musisz zmotywować się do działania i przede wszystkim – skupić się na pracy. Lepiej zrobić to, gdy jeszcze masz na to siłę i jesteś młody, niż później na starość bić się w pierś, że zaprzepaściłeś swoją szansę.

„Musisz znaleźć swoje tempo. Musisz się skupić na sobie. Musisz mieć plan.” – Stephen King, Wielki Mars

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak zrezygnować i odizolować się od domowych rozpraszaczy?
  • Przydatne aplikacje, które pomogą ci w skupieniu
  • Planowanie swojego dnia, jako rozwiązanie problemów

Jak zrezygnować i odizolować się od domowych rozpraszaczy?

Domowe rozpraszacze to wszystkie czynności, które normalnie zrobiłbyś po pracy na etacie. Mowa tutaj o sprzątaniu, gotowaniu, robieniu prania, przyjemnościach jak Netflix czy spotkanie ze znajomymi. We freelancingu masz ten plus, że możesz (przynajmniej w teorii) te rzeczy zrobić w ciągu dnia i to właściwie w dowolnym momencie. Łatwo się w tym jednak zatracić i finalnie, zamiast robić zlecenia, wstawiasz drugie pranie. Jak się od tego odizolować?

Jak skupić się na pracy
fot.unsplash.com

Najlepiej stworzyć sobie miejsce do pracy, które będzie oddalone od pralki, naczyń w zlewie itp. Jeśli masz taką możliwość – dodatkowy pokój będzie idealnym rozwiązaniem tej sytuacji, naprawdę. Jeśli nie, przerób swoje mieszkanie tak, aby wygospodarować choćby mały kącik na biurko czy stół. Potraktuj siadanie do biurka tak, jakbyś wchodził do biura. Przerwa tylko w określonym czasie, jeśli idziesz zapalić to tylko na chwilę, żeby szef nie krzyczał, a w biurze na pewno nie zajmujesz się myciem podłóg, prawda?

Przydatne aplikacje, które pomogą ci w skupieniu

Aplikacje na telefon to nie tylko social media, ale i wiele cennych pomocy dla freelancerów czy wszystkich osób, które pracują lub się uczą.

  • Brain Focus to aplikacja, która pomaga ci wyznaczyć sobie czas na pracę oraz czas na przerwy. Działa w prosty sposób, ustalasz ile czasu masz pracować np. 30 minut lub godzinę i jak długą masz przerwę. Pierwsza może wynosić 5 minut, druga 20 minut, a następne np. 20 minut.
  • AppBlock to aplikacja, która blokuje dostęp do innych aplikacji na twoim telefonie i wybieracie przedział czasowy. W ten sposób możesz zablokować ukochaną aplikację TikToka i upewnić się, że nie będziesz z niej korzystał, podczas gdy masz pracować.
  • Forest to prawdziwe mistrzostwo, aplikacja popularna jest na całym świecie. Działa podobnie, jak dwie poprzednie, ale ma duży, fajny plus. Mowa tutaj o drzewku. Za każdym razem, gdy wyłączycie telefon (zablokujecie go) wirtualne drzewko rośnie. Za ten czas dostajecie także monety, które później wymieniacie na inne, nowe drzewka.

Planowanie swojego dnia, jako rozwiązanie problemów

Ważne jest także planowanie swojego dnia. Jeśli połączycie je z domowym biurem i aplikacjami, utworzy wam się przepis idealny na pracowitość, motywację i finalizowanie każdego zlecenia, nawet przed terminem. W tym celu polecamy kalendarz. Wybór jest spory. Może to być Kalendarz Google/Kalendarz Apple, który automatycznie synchronizuje twój smartfon z twoim laptopem. Możesz zdecydować się na wersję papierową w postaci kalendarza książkowego lub takiego wiszącego na ścianie (np. nad twoim biurkiem). Świetną alternatywą dla kreatywnych osób będzie bullet journal.

Jak skupić się na pracy
fot.unsplash.com

Przede wszystkim zaplanuj każdy, nawet najmniejszy detal. Zanim wszystko wpiszesz możesz utworzyć sobie listę zadań na cały miesiąc. Jeśli wiesz, że np. termin masz dopiero 19/04, a nie 3/04. Dodaj tam rzeczy nie tylko związane z pracą, ale i te związane z domem, gotowaniem, sprzątaniem, zakupami, hobby, pasją czy zwierzakiem. Im więcej szczegółów tym lepiej. Później rozłóż to na cały miesiąc, uwzględniając oczywiście deadliny i to, że we wtorek idziesz do ortopedy na 18:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here