Czy zarabianie na pasji to dobry pomysł? W teorii tak, w praktyce może być różnie. Wiele zależy od ciebie i od tego jakim jesteś człowiekiem. Czy to jest w ogóle wykonalne, aby coś co jest twoją pasją, zajawką czy hobby zamienić w źródło dochodu? Tak! Oczywiście, że tak. Może to być dodatkowe źródło dochodu lub nawet praca na pełen etat. Wszystko tak naprawdę jest do twojej dyspozycji, wystarczy tylko chcieć.
„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.” – Konfucjusz (Kong Fuzi)
W tym artykule dowiesz się:
- Na jakiej pasji można zarabiać?
- Czy warto zamienić hobby w pracę?
- Jak rozliczać dodatkowe zarobki?
Na jakiej pasji można zarabiać?
Mówi się, że kluczem do sukcesu w biznesie jest wymyślenie czegoś, co ludziom stanie się potrzebne, a wręcz niezbędne do życia jak np. papier toaletowy czy garnek. Oczywiście, gdyby to było tak łatwe to po świecie chodziliby sami milionerzy. Wiele osób szuka dodatkowego źródła dochodu, aby podreperować domowy budżet, szybciej oszczędzić na wkład własny czy spłacić wcześniej kredyt. Nie ma w tym nic złego. Ważne to, aby praca przynosiła nam nie tylko zyski finansowe, ale i przyjemność. W końcu jeśli pracujesz z pasji to czy tak naprawdę pracujesz?
Istnieje wiele rodzai hobby na których można zarobić. Lubisz szyć? Świetnie! Możesz szyć pościele, maskotki, dywaniki, przerabiać ubrania czy tworzyć magiczne, bajkowe suknie. Jesteś dobry w gotowaniu? Możesz zacząć sprzedawać swoje wyroby czy wypieki. Dobrze idzie ci na siłowni? Zostań personalnym trenerem! Możliwości jest naprawdę sporo. Zacznij od zastanowienia się co lubisz robić, a gdy już będziesz to wiedział – zastanów się jak możesz zamienić swoje hobby w sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy.
Czy warto zamienić hobby w pracę?
Choć w teorii praca w czymś, co kochasz lub praca, w której wykonujesz czynności, które są twoją ogromną pasją, to największe życiowe szczęście, szybko może to lec w gruzach. Dlaczego? Ponieważ ludzie mają skłonność do tworzenia niechęci w stosunku do czynności, które MUSZĄ robić. Dlaczego obowiązki domowe dla większości osób są tragiczne i okropne? Ponieważ MUSIMY je zrobić. Dlaczego wiele osób nie lubi swojej pracy? Ponieważ MUSZĄ do niej chodzić. Jeśli masz skłonności do tego typu zachowań zarabianie na pasji może nie być dla ciebie.
Dlaczego? Ponieważ szybko wyrobisz sobie niechęć do szycia, ćwiczenia czy majsterkowania. Wiesz, że nie jest to już coś co robisz z własnej woli z powodu swojej zajawki. Teraz MUSISZ to zrobić. Gonią cię terminy, masz mnóstwo telefonów od klientów. Ciągle ktoś coś od ciebie chce, a ty byś wolał piwo i dobry serial. Szybko może okazać się, że to co kiedyś sprawiało ci frajdę, teraz jest dla ciebie największym utrapieniem i nie chcesz mieć z tym nic wspólnego. Zatem zanim zaczniesz – dokładnie sobie wszystko przemyśl i podejmij rozsądną decyzję!
Jak rozliczać dodatkowe zarobki?
Na pewno zastanawiasz się, co z podatkami, co z ZUSem, co ze skarbówką? Spokojnie. Pisaliśmy już o tym szczegółowo w artykule pt. „Jak rozliczać freelancing?„, zatem odsyłamy cię tam po więcej informacji, jednak istnieje coś takiego jak działalność nierejestrowana (nie mylić z działalnością gospodarczą). W przypadku, w którym twoje miesięczne przychody są mniejsze niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, możesz skorzystać z działalności nierejestrowanej i nie musisz od razu zakładać własnej firmy.
Musisz jednak dokładnie pilnować tych kwot, aby uniknąć jakichś problemów czy kar finansowych. W roku 2021 minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 złotych brutto, czyli około 2061 złotych brutto i kwotę 18,30 brutto „na godzinę”. Jeśli przekroczysz kwotę 1030.5 złotych netto w skali miesiąca, musisz założyć już własną firmę. Założenie własnej działalności nie jest trudne, trudniejsze jest utrzymanie jej. Jednak warto pamiętać, że jeśli jednocześnie pracujesz na etacie na umowę o pracę i masz własną działalność gospodarczą to zapłacisz mniej za swoją firmę.