Jak zorganizować sobie miejsce do pracy
fot.unsplash.com

Praca jako freelancer czy też zwykła praca zdalna, gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę czy umowę zlecenie w firmie, a po prostu zamiast autobusem do biura, udajesz się w kapciach do salonu to nie lada wyzwanie. Żeby nie zwariować, należy wyznaczyć sobie odpowiednie miejsce do pracy i wykonywania wszystkich tych zadań. Dlaczego warto i jak to zrobić? Odpowiadamy! 

W tym artykule dowiesz się:

  • Dlaczego warto wyznaczyć sobie przestrzeń do pracy?
  • Pułapka domowych obowiązków
  • Jak zorganizować domowe biuro?

Dlaczego warto wyznaczyć sobie przestrzeń do pracy?

Wyznaczenie choć niewielkiego miejsca, które przeznaczysz na domowe biuro to wcale nie tak trudna sprawa, a naprawdę może ci wiele ułatwić. Z pewnością freelancing czy praca zdalna to spora wygoda i oszczędność. Nie musisz rano się malować, prasować koszuli, wstawać wcześniej, gonić za autobusem czy tankować samochodu. Wstajesz o 7:50, a pracę masz na 8:00? Żaden problem! Jesteś freelancerem? Jeszcze lepiej! Wstajesz, o której tylko chcesz i zanim w ogóle siądziesz do komputera to robisz zakupy. W teorii? Idealne życie! W praktyce? Wcale nie!

Przypomnij sobie czasy, gdy chodziłeś do szkoły i po powrocie do domu wiedziałeś, że czeka cię nauka. Jaki był schemat? Najpierw obiad, potem spacer z psem i to jeden z tych dłuższych, potem chwila telewizji, potem niewygodnie ci na łóżku, siadasz do biura, potem za ciemno, potem głodny, potem herbatka, kończysz robiąc przemeblowanie czy kładziesz gładź na ścianach, a później montujesz listwy przypodłogowe. Została jeszcze szybka wycieczka do Leroy Merlin trzy miasta dalej i czas na naukę!

Jak zorganizować sobie miejsce do pracy
fot.unsplash.com

Pułapka domowych obowiązków

Czasy się zmieniły. Już nie chodzisz do szkoły a do pracy. Już mama nie robi obiadków, rodzice nie płacą za mieszkanie, a każda minuta ładowania telefonu kosztuje. Zamiast nauki, musisz usiąść do pracy. Wymówki tez się zmieniają i teraz zamiast herbatki i telewizora, odpalasz pralkę, zaczynasz prasować, myjesz naczynia. Dlaczego? Ponieważ wtedy czujesz się, jakbyś robił coś dobrego, produktywnego. Przecież te naczynia leżą tu od wczoraj, prawda?! Niestety, często budzisz się nagle, z przysłowiową „ręką w nocniku” i choć dom wysprzątałeś na błysk to laptop rozpaczliwie przypomina o swoim istnieniu.

Jak zorganizować domowe biuro?

Domowe biuro, czyli przestrzeń stworzona tylko do pracy, pomoże ci ogarnąć to wszystko i sprawi, że poczujesz się jakbyś faktycznie był w pracy, a nie w domu na urlopie czy chorobowym. Nie musisz od razu brać kredytu na większe mieszkanie. Zwykłe biurko i krzesło wystarczą. Czasem takie rozwiązanie jest nawet bardzo tanie czy całkowicie darmowe. Przeszukaj OLX czy lokalne grupy sprzedażowe czy śmieciarkowe na Facebooku jak np. „Katowice kupię/sprzedam/oddam” czy „Uwaga Śmieciarka Jedzie – Katowice”. Reszta to tak naprawdę kwestia preferencji.

Obok biurka możesz postawić sobie regał czy szafeczkę. Nad biurkiem warto powiesić sobie kalendarz do którego będziesz mógł wpisywać zbliżające się terminy, rozmowy telefoniczne i wszystko, co związane z twoją pracą. Fajnym sposobem będzie także tablica korkowa, tablica magnetyczna czy tablica biała do pisania markerem. Zapisywanie wszystkiego, co istotne to ważny szczegół, który pozwoli ci na lepszą organizację swojego czasu i pracy. Jeśli to nie pomaga, spróbuj wyznaczyć sobie określone godziny, które spędzasz przy biurku (zadbaj o wygodne krzesło), jak np. od 9:00 do 16:00 czy od 10:00 do 18:00.

Jak zorganizować sobie miejsce do pracy
fot.unsplash.com

Nie masz miejsca na biurko? Spokojnie, nie musisz od razu robić przemeblowania czy wyrzucać przez okno swojej ukochanej kanapy (tej mniej lubianej, też nie wyrzucaj). Czasem proste zmiany mogą sporo zdziałać. Pójście na kanapę, stół przy którym normalnie jesz czy nawet pościelenie łóżka i siad na nim „w poprzek” może sporo zmienić. Grunt to nie pracować pod ciepłą kołdrą z głową na miękkiej poduszce. Zanim się zorientujesz laptop wyląduje na szafce nocnej, a ty zaczniesz chrapać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here