Cele zawodowe są istotniejsze, niż mogłoby się wydawać. Każdy człowiek powinien je posiadać, niezależnie od tego w jakim miejscu pracuje i czy jest to etat czy freelancing. Wyznaczenie kilku punktów pomoże ci określić, jakie kroki musisz podjąć, aby te cele osiągnąć, a dodatkowo nada twojemu życiu zawodowemu jakiś konkretny cel i określi drogę, jaką musisz przebyć. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Odpowiadamy!
Określ konkretne cele, a nie ogólne
Im konkretniejszy cel, tym łatwiej. Mowa tutaj nie o celach w stylu „będę bogaty„, a raczej o celach jak np. „zarobie 100 000 złotych rocznie„. Tak naprawdę chodzi o to, aby cel zamienić w kroki, które musisz podjąć. W przypadku pierwszego celu nie do końca wiadomo co zrobić jest on za bardzo ogólnikowy. Bogactwo można osiągnąć na wiele różnych sposobów. Drugi już jest lepszy ponieważ można stworzyć listę i nawet proste wyliczenia. Chcesz więcej zarabiać? Podamy ci przykład:
100 000 dzielone na 12 miesięcy to 8 333 złotych miesięcznie. Zaokrąglijmy to do 8 400 złotych dla ułatwienia. Jeśli więc twoja praca na etacie przynosi ci zysk w wysokości np. 6 000 złotych miesięcznie, oznacza to, że 2 400 złotych musisz dorobić w inny sposób. Musisz więc znaleźć dodatkowe źródło dochodu, które pozwoli ci na taki zysk. Idąc tym tokiem, jeśli np. z wynajmu mieszkania zarabiasz 1 200 złotych miesięcznie (2 400 – 1 200 = 1 200 złotych) to możesz podjąć dodatkową pracę, np. jako freelancer i zarobić pozostałe 1 200 złotych. Idąc jeszcze bardziej naprzeciw -> 1 200 złotych / 30 dni (w miesiącu) = 40 złotych dziennie. Nie brzmi już tak strasznie, prawda?
Mierz siły na zamiary
Przede wszystkim cele powinny nie tyle, co być konkretne, ale także i realne. Ogromne bogactwo w stylu Elona Muska nie jest raczej możliwe do osiągnięcia, przynajmniej na Polskie realia i zdrowy rozsądek, choć jak najbardziej trzymamy za ciebie kciuki. Zatem określenie, że chcesz, aby twój majątek był liczony w dziesięciu zerach jest raczej zbyt dużym celem. Zamiast tego zacznij od tysięcy, z tysięcy przejdź na setki tysięcy, a dopiero później, jeśli będzie to możliwe, celuj w sześć zer itd.
Cele zawodowe to nie tylko większe zarobki
Pamiętaj, przy określaniu celi zawodowych, aby nie ograniczać się do samej kwestii zarobków. Nie tylko to się w życiu liczy. Ciężko pracować na stanowisku, gdzie nie masz żadnych perspektyw czy to na awans czy na podwyżkę. Z tego powodu wiele osób czuje wypalenie w pracy i każdy dzień i każda zmiana to dla nich prawdziwy horror i porażka. Jeśli nie masz aspiracji, aby celować wyżej – nie ma w tym nic złego, ale raczej ten artykuł nie jest dla ciebie. Ten tekst kierujemy do tych, którzy poza pracą na etacie od 8:00 do 16:00 chcą czegoś więcej.
Ważne są także aspiracje i chęć dalszego rozwoju. Jeśli twoje miejsce pracy nie pozwala ci na to, może czas zastanowić się nad zmianą i znalezieniem nowej pracy? Może, zamiast rezygnować z wygodnego stołka na etacie, spróbuj freelancingu i zacznij działać na własną rękę? Może zawsze marzyłeś, żeby swoją pasję zamienić w zarobek? Możliwości jest naprawdę sporo, im więcej masz pomysłów – tym lepiej. Jeśli plan A nie wypali to pamiętaj, że alfabet poza A ma jeszcze 31 liter. Spokojnie. Wszystko jest do zrobienia.
Zapisz swoją listę i realizuj ją!
Kolejność jest następująca:
Marzenia ➔ Cele ➔ Plan działania ➔ Kroki ➔ Realizacja planu ➔ Sukces
Jeśli będziesz się trzymać tego schematu pójdzie ci znacznie łatwiej. Pamiętaj też, żeby dać sobie na to wszystko czas. To nie stanie się w ciągu dnia, nie stanie się to w tydzień, miesiąc czy rok. Jedne rzeczy przychodzą szybko na inne trzeba poczekać i to normalna kolej rzeczy. Pamiętaj jednak, że „ciężka praca się opłaca” i „ciężką pracą ludzie się bogacą”. Nie poddawaj się! Wierzymy w ciebie i trzymamy kciuki. Powodzenia!