fot.unsplash.com

Wiele osób szuka sposobów, aby podreperować domowy budżet. Powodów jest wiele: szybsza spłata kredytu, większe oszczędności, kupno nowego samochodu, wkład własny do kredytu czy po prostu większa pula pieniędzy na przyjemności. Z pewnością zastanawiasz się, jak dołożyć trochę pieniędzy do swojej wypłaty, ale nie rezygnować z obecnej pracy. Mamy odpowiedź!

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakich ofert pracy unikać?
  • Czy freelancing to dobry sposób na dodatkowe pieniądze?
  • Działalność nierejestrowana – co to jest?

Jakich ofert pracy unikać?

Ten temat poruszaliśmy szerzej w artykule pt. „Na jakie oferty pracy uważać?„, jednak dla przypomnienia – jeśli widzisz ofertę, gdzie obiecują ci ogromne kwoty tygodniowo za jedynie kilka godzin pracy – uciekaj. Najpewniej jest to MLM lub jakaś piramida finansowa, o której zapewne nie raz już słyszałeś. Cały ten „biznes” opiera się na sprzedaży produktów przez osoby, które nie są zatrudnione w firmie. Zazwyczaj ceny tych produktów są ogromne i kompletnie nieadekwatne do jakości. W przypadku piramidy finansowej zysk osoby „zatrudnionej” bierze się z wpłat od nowych uczestników. W przypadku MLM zysk bierze się z prowizji od sprzedaży. Jest to bardzo niepewne źródło dochodu. Możesz faktycznie poświęcić te kilka godzin dziennie, ale nie zarobić ani grosza. Zatem czy aby na pewno warto skoro w tym czasie możesz zarobić realne pieniądze wykonując realną pracę?

Czy freelancing to dobry sposób na dodatkowe pieniądze?

Freelancer to osoba, która nie jest zatrudniona na żadnym etacie. Nie ma więc żadnej umowy o pracę czy umowy zlecenie. Zazwyczaj nie ma także sztywnych godzin jak np. od 8:00 do 16:00. Prowadzi ona własną działalność gospodarczą lub też rozlicza się w inny sposób np. za pomocą umowy o dzieło, platformy useme lub działalności nierejestrowanej (ale o tym niżej). Freelancing to wcale nie taka praca online, która w sumie nie polega na niczym konkretnym, pracujesz przez 2-3 godziny dziennie, a tygodniowo dostajesz na konto ogromne kwoty. Jako freelancer możesz wykonywać wiele różnych zawodów. Możesz je wykonywać na pełen etat lub jedynie dorywczo, wedle własnego uznania. Co możesz konkretnie robić? Pisaliśmy już o tym w artykule pt. „Freelancing – jak zacząć?„, ale przytoczymy ci to jeszcze raz dla przypomnienia:

Dodatkowe możliwości zarobkowe
fot.unsplash.com

Zawodów, które możesz wykonywać jako freelancer jest mnóstwo i mowa tutaj nie tylko o e-biznesie jak copywriter, programista czy grafik komputerowy, ale także o tym tradycyjnym jak np. dietetyk, psycholog, detektyw czy fryzjer.

Działalność nierejestrowana – co to jest?

Zastanawiasz się, jak rozliczyć freelancing? Mamy odpowiedź! Sprawdź działalność nierejestrowaną. Co to dokładnie jest? Najlepiej zajrzeć do prawa.

„Art. 5. – [Działalność nieewidencjonowana] – Prawo przedsiębiorców.

  1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
  2. Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
  3. Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.”
Dodatkowe możliwości zarobkowe
fot.unsplash.com

W praktyce – jeśli zarobisz w skali miesiąca mniej niż 1030,50 złotych netto to możesz spokojnie działać dalej bez zakładania własnej działalności gospodarczej. 1030,50 złotych to 50% minimalnego wynagrodzenia na rok 2021, które obecnie wynosi 2800 złotych brutto, czyli 2061 złotych netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here