fot.unsplash.com

Freelancing to wcale nie taka „nowoczesna” forma zarabiania, jak mogłoby się wydawać. Istnieje nie od wczoraj, ale jego popularność stale rośnie w górę. W poprzednim tekście poruszaliśmy kwestię freelancingu, a właściwie czym on jest, jakie są jego plusy i minusy itp. Teraz chcielibyśmy się skupić na finansach, ale nie na tym, ile możesz zarobić, a bardziej w jaki sposób. 

Z tego artykułu dowiesz się o formach rozliczania pracy takich jak:

  • Umowa zlecenie/umowa o pracę
  • Umowa o dzieło
  • Działalność gospodarcza / działalność nierejestrowana
  • Useme

Umowa zlecenie/umowa o pracę

Zacznijmy od najważniejszego – freelancer to osoba, która nie pracuje na etacie. Co więc to oznacza? Jeśli posiadasz umowę zlecenie lub umowę o pracę to właściwie nie możesz nazwać się freelancerem, a jedynie osobą, która pracuje zdalnie z zacisza domowego. Freelancer to ktoś, kto prowadzi własną działalność gospodarczą lub mówiąc ogólnie „działa na własną rękę”.

Jak rozliczyć freelancing
fot.unsplash.com

Umowa o dzieło

Dobry sposób na rozliczanie swojej pracy to umowa o dzieło. Jest ona bardzo prosta. Określasz stawkę, opisujesz zakres pracy i termin. Po wykonaniu swojej pracy dostarczasz dzieło. Podatek od umowy o dzieło wynosi 18%. Podstawa to kwota brutto pomniejszona o koszt uzyskania przychodu, który wynosi 20 lub 50%. Kodeks cywilny określa umowę o dzieło jako:

„Art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.”

Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza, czyli własna firma to zdecydowanie najczęściej wybierana forma rozliczania umów i finansów przez Freelancerów. Schemat jest dość prosty. Ustalasz swoją stawkę netto, a później wystawiasz fakturę powiększoną o VAT. Oczywiście prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z odprowadzaniem składek ZUS oraz wszelakich podatków i wcale nie jest tak „tanie”, jak mogłoby się wydawać. Jeśli nie jesteś pewien na 100% czy to opcja dla ciebie mamy inne propozycje.

Działalność nierejestrowana

Jednoosobowa działalność nierejestrowana jest również regulowana przez prawo. Przyjrzyjmy się zatem prawu i temu co mówi na ten temat.

„Art. 5. – [Działalność nieewidencjonowana] – Prawo przedsiębiorców.

  1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
  2. Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
  3. Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.”

Jak więc sam widzisz, nie musisz rejestrować działalności gospodarczej jeśli twoje miesięczne przychody są mniejsze niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W roku 2021 minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 złotych brutto, czyli około 2061 złotych brutto i kwotę 18,30 brutto „na godzinę”. Jeśli przekroczysz kwotę 1030.5 złotych netto w skali miesiąca, musisz założyć już własną firmę.

Jak rozliczyć freelancing
fot.unsplash.com

Useme

Ostatnia możliwość o jakiej chcemy cię poinformować jest platforma useme.eu. Jest to strona, która pozwala ci na wystawienie faktury, rozliczenie pracy czy nawet nawiązanie umowy między klientem a tobą. W jaki sposób działa? W bardzo prosty. Strona tak naprawdę działa na dwa rodzaje. Jeden z nich to łączenie ze sobą zleceniodawców i zleceniobiorców. Możesz tam szukać zleceń, zgłaszać swoją kandydaturę itp. lub zlecać komuś pracę. Drugi rodzaj to rozliczanie umów na podstawie faktury. Weźmy pod lupę kwotę 1000 złotych. Wykonałeś pracę i klient chce fakturę. Rejestrujesz się na useme i wystawiasz fakturę na 1000 złotych. Pamiętaj, że 1000 złotych to kwota netto. Jeśli przenosisz prawa autorskie klient zapłaci 1230 złotych. 1000 złotych to kwota netto dla ciebie, a 230 złotych to VAT od kwoty netto. Ile dostaniesz ty? 850 złotych. Dlaczego nie 1000 zł? Ponieważ useme pobiera swoją procentową prowizję (w przypadku kwoty 1000 złotych wynosi ona 71 złotych) oraz pobiera zaliczkę na PIT w wysokości (w tym przypadku) 79 złotych. Na początku nowego roku oczywiście dostaniesz od nich PIT, który sobie rozliczysz i dostaniesz z powrotem część pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here