Ile kosztuje założenie własnej firmy
fot.unsplash.com

Założenie własnej firmy kojarzy nam się w ogromnymi sumami, które trzeba mieć na koncie. Jak jest w praktyce? Zupełnie inaczej. Firma oczywiście kosztuje i to nie mało, ale samo założenie wcale nie jest tak drogie i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Tę kwestię poruszaliśmy już dwukrotnie w artykułach pod tytułem „Własna firma – co musisz wiedzieć?” oraz „Własna firma – jak założyć?„. Dziś skupimy się na konkretach, czyli na finansach.

W tym artykule dowiesz się:

 • Jak założyć firmę i ile to kosztuje?
 • Ile kosztuje miesięczne utrzymanie firmy?
 • Ile kosztuje „założenie firmy” w sieci? Marketing internetowy

Jak założyć firmę i ile to kosztuje?

Firmę możesz założyć w trzech prostych krokach. Jakich?

 1. Musisz złożyć wniosek do CEIDG-1, czyli do Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić tradycyjnie, czyli za pomocą drukarki i długopisu lub online przy pomocy Profilu Zaufanego. Składasz wniosek przed rozpoczęciem prowadzenia firmy. We wniosku musisz zawrzeć datę otwarcia działalności.
 2. Zgłaszasz rejestrację VAT-R (jeśli chcesz być vatowcem). Tutaj możesz zrobić to na dwa sposoby – wyslać pismo pocztą lub udać się do urzędu skarbowego osobiście. Przygotuj sobie najlepiej dwie kopie. Zgłoszenie musisz wykonać conajmniej dzień przed pierwszą transakcją objętą VATem.
 3. Zgłaszasz się do ZUS ZUA – deklaracja ZUS. Masz na to siedem dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej (według CEIDG-1). Musisz udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dokonać rejestracji.

Teraz najlepsze i najważniejsze – ile to kosztuje? Nic! Tak, to prawda. Założenie firmy nie kosztuje cię ani grosza. Jest to w 100% darmowe. Skąd więc to przekonanie, że musisz mieć miliony na koncie? Z powodu kosztów, które miesięcznie musisz ponosić.

Ile kosztuje założenie własnej firmy
fot.unsplash.com

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie firmy?

Własna firma to nie tylko ogrom pracy, ale i ogrom kosztów. Przede wszystkim musisz pamiętać o kilku sprawach, czyli:

 • ZUS
 • Podatek dochodowy
 • Podatek VAT
 • Kasa fiskalna

Mały ZUS w 2021 roku wynosi 647,59 złotych z chorobowym i 627,01 złotych bez chorobowego. W poprzednim roku kwoty były mniejsze i wynosiły kolejno 609,14 złotych oraz 590,03 złotych. Zwykłe, pełne składki ZUS wynoszą już ZUS z chorobowym – 1457,49 złotych, ZUS bez chorobowego – 1380,18 złotych.

Podatek dochodowy jest zależny od sposobów opodatkowania, masz cztery do wyboru – zasady ogólne (podatek od dochodu), podatek liniowy (19% dochodu), ryczałt (na podstawie przychodu 20%, 17%, 8,5%, 3%, 2%, stawki zależą od prowadzonej działalności) lub kartę podatkową (co miesiąc określona kwota).

Podatek VAT obowiązuje tylko vatowców, ale oczywiście wynosi 23%, które doliczasz do produktu czy usługi.

Kasa fiskalna to od 700 złotych do nawet 3000 złotych netto za urządzenie. Musisz do tego jednak doliczyć koszty utrzymania czyli rolki, fiskalizacja, cykliczne serwisowanie itp.

Ile kosztuje „założenie firmy” w sieci? Marketing internetowy

Firma to nie tylko sprawy urzędowe i opłaty na rzecz państwa, ale i promocja i marketing. Z pewnością wiesz, że social media są istotne podobnie, jak i strona internetowa. Musisz w tym celu zatrudnić Specjalistów ds. Social Media, Copywriterów, osoby od Pozycjonowania, osoby, które tworzą strony internetowe itp. Oczywiście te koszta nie są obowiązkowe. Możesz spróbować, ogarnąć to samodzielnie metodą prób i błędów. Wybór oczywiście należy dla ciebie. Możesz przygotować sobie „szkic” jeszcze zanim otworzysz swoją działalność już „oficjalnie”. Są przecież darmowe programy w sieci jak np. Canva, za pomocą której stworzysz grafikę czy logo. Facebook jest darmowy, podobnie, jak i Instagram, a strona to wcale nie taki duży koszt.

Ile kosztuje założenie własnej firmy
fot.unsplash.com

Ile kosztują profesjonalne usługi?

 • Strona internetowa to koszt od 1000 złotych w górę;
 • Copywriter to napisania np. zakładki „o mnie” to koszt od 10zł/1000zzs;
 • Osoba do social media to koszt od 400 złotych do 2000 złotych miesięcznie;
 • Grafik komputerowy to koszt od 150 złotych w górę (w zależności od zakresu zadań);

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here