Ripple to jedna z mniej znanych kryptowalut, jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród osób inwestujących w cyfrowe waluty. Co warto wiedzieć o ripple? Wszystkie istotne informacje prezentujemy w poniższym artykule.
Kryptowaluty – z czego wynika ich popularność?
Wraz z pojawieniem się pierwszej kryptowaluty na świecie w 2009 roku wiele się zmieniło. Oprócz Bitcoina obecnie inwestorzy mogą zaopatrywać się w dziesiątki różnorodnych kryptowalut, jednak podstawowa zasada dotycząca tego rodzaju inwestycji jest niezmienna: wyróżnikiem tego rynku jest przede wszystkim niepewność. Kursy kryptowalut zmieniają się w niezwykle szybkim czasie, co z kolei niesie za sobą ryzyko związane z utratą wszystkich zainwestowanych środków finansowych.
Dodatkowo, kryptowaluty należy kupować wyłącznie za pośrednictwem rzetelnych instytucji finansowych. W przeciwnym razie nie mamy pewności, że rzeczywiście staniemy się posiadaczami ripple, Bitcoina, Ethereum czy jakiejkolwiek innej waluty cyfrowej. Jedną z renomowanych instytucji, za której pośrednictwem można zaopatrzyć się w rozmaite kryptowaluty, jest Saxo. Inwestuj z Saxo i sprawdź szczegóły.
Ripple, czyli wyjątkowa kryptowaluta
Ripple w sposób znaczący różni się od tradycyjnych kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum. Podczas gdy te kryptowaluty są w pełni zdecentralizowane, ripple jest scentralizowana. Nie stosuje ona technologii blockchain do zabezpieczania transakcji w sieci (twórcy zastosowali własną metodę hash tree) a także nie trafia ona do sprzedaży poprzez wykopywanie (ang. minning). Najważniejsze, strategiczne decyzje dotyczące przyszłości tej kryptowaluty są podejmowane przez właścicieli, czyli firmę Ripple Labs. Firma ta kontroluje także zakres wydobycia kryptowaluty.
Ripple oferuje swoim użytkownikom także specjalną sieć transakcyjną służącą do realizowania rozliczeń w czasie rzeczywistym. Za jej pośrednictwem wykonamy transfery międzynarodowe z wykorzystaniem różnych walut – nie tylko ripple, ale także w innych kryptowalutach oraz w walutach fiducjarnych (np. PLN, EUR, USD).
Sieć ripple posiada jedną, niezwykle istotną zaletę. Mianowicie: pozwala ona na znaczące ograniczenie niedogodności, z którymi niejednokrotnie mierzą się klienci banków realizujący transakcje międzynarodowe. W tym przypadku zawarcie takiej transakcji trwa kilkanaście sekund, zaś w przypadku korzystania z usług tradycyjnych banków czas ten wynosi nawet kilkadziesiąt godzin. To z kolei jest znaczącym utrudnieniem dla tych osób, którym zależy przede wszystkim na czasie.