Zawody, które możesz wykonywać jako freelancer
fot.unsplash.com

Zastanawiałeś się nad freelancingiem? Uważasz, że to coś, w czym byś się odnalazł? Świetnie! Pamiętaj, że freelancing ma swoje plusy i minusy, jednak najważniejsze w życiu jest to, aby robić coś, co sprawia nam frajdę. Wstawanie do pracy codziennie rano o świcie, której się nie trawi lub – co gorsza – nienawidzi, na pewno nie przyniesie ci życiowej satysfakcji. Jeśli myślisz o freelancingu poważnie, z pewnością wiesz, że istnieje wiele zawodów, które można w ten sposób wykonywać. Przytoczymy ci dziś kilka z nich. Zaciekawiony? To czytaj dalej!

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie zawody możesz wykonywać jako freelancer?
  • Jakie są zarobki na danym stanowisku?
  • Jaki zawód będzie dobry dla ciebie?

Jakie zawody możesz wykonywać jako freelancer?

Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Cóż masz naprawdę sporo opcji. Pisaliśmy już o tym w artykule pt. „Freelancing – jak zacząć?„, jednak w gwoli przypomnienia, wklejamy ci listę, zawodów, które mógłbyś wykonywać jako freelancer.

Biznes tradycyjny, pospolite zawody to np. sprzątacz/sprzątaczka, trener personalny, architekt, fotograf, fryzjer, kosmetyczka, manicurzystka, makijażystka, kierowca samochodu, opiekun zwierząt, stylista, szewc, fryzjer, agent nieruchomości, detektyw czy muzyk.

Zawody, które możesz wykonywać jako freelancer
fot.unsplash.com

E-biznes to np. copywriter, ilustrator, grafik komputerowy, coach, doradca finansowy osobisty lub biznesowy, lektor, montażysta wideo, bloger czy blogerka, psycholog, psychiatra, korepetytor, nauczyciel, tłumacz, programista, tester aplikacji, wirtualna asystentka, specjalista od marketingu, PR lub od social media.

Jakie są zarobki na danym stanowisku?

Zarobki są ważne, ale nie najważniejsze. Pamiętaj, że w przypadku freelancingu – to ty decydujesz o swoich zarobkach. Jeśli potrafisz pracować szybko, ale zachowując odpowiednią jakość np. swoich grafik, możesz wziąć na siebie więcej zleceń, a co za tym idzie – więcej zarobić. Na stanowisku np. programisty zarobki są spore, choć też zależy to od tego czy jesteś freelancerem czy może pracujesz pod firmą.

Copywriter – zarobki

Według portalu Wynagrodzenia.pl copywriter, który zajmuje się pisaniem, korektą oraz edytowaniem tekstów zarabia miesięcznie średnio 4 000 złotych brutto (2 908 złotych netto). Co drugi copywriter otrzymuje pensję od 3 400 złotych (brutto) do 5 160 złotych (brutto). 25% najgorzej wynagradzanych copywriterów zarabia poniżej 3 400 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 160 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych copywriterów.

Zawody, które możesz wykonywać jako freelancer
fot.unsplash.com

Grafik komputerowy – zarobki

Według portalu Wynagrodzenia.pl grafik komputerowy, który zajmuje się cyfrową obróbką materiałów graficznych zarabia miesięcznie średnio 4 510 złotych brutto (3 267 złotych netto). Co drugi grafik komputerowy otrzymuje pensję od 3 770 złotych (brutto) do 5 680 złotych (brutto). 25% najgorzej wynagradzanych grafików komputerowych zarabia poniżej 3 770 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 680 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych grafików komputerowych.

Programista – zarobki

Według portalu Wynagrodzenia.pl programista, który zajmuje się tworzeniem i testowaniem systemów aplikacyjnych zarabia miesięcznie średnio 7 780 złotych brutto (5 547 złotych netto). Co drugi programista (stanowisko ogólne) otrzymuje pensję od 6 200 złotych (brutto) do 9 910 złotych (brutto). 25% najgorzej wynagradzanych programistów (stanowisko ogólne) zarabia poniżej 6 200 złotych brutto. Na zarobki powyżej 9 910 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych programistów (stanowisko ogólne).

Jaki zawód będzie dobry dla ciebie?

Wiesz już jakie są zawody i zarobki na poszczególnych stanowiskach, ale który zawód będzie idealny dla ciebie? Cóż, my nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć ci na to pytanie. Wiele zależy od twoich predyspozycji i chęci do nauki. Możesz wyuczyć się np. programowania, ale zmysłu estetyki już niestety nie. Oznacza to, że możesz zostać programistą, ale z grafikiem komputerowym będzie już ciężej. Pamiętaj także, że nie ma sensu uczyć się czegoś z powodu dużych zarobków. Finalnie będziesz się w tej pracy po prostu męczyć, a jak sam wiesz freelancing ma ten plus (lub minus), że nie masz nad sobą szefa, który „zmotywuje” cię do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here