Własna firma - jak założyć
fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Przekroczyłeś dochód i działalność nierejestrowana nie wchodzi w grę? Spokojnie. Wydawać by ci się mogło, że to bardzo trudne zadanie, a wcale tak nie jest. Z tym poradzi sobie każdy. Gorzej jest już z kosztami, ZUSami, VATami itp. Zapraszamy cię do nas, gdzie wszystko wyjaśnimy ci krok po kroku!

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak założyć własną działalność gospodarczą?
  • Co musisz mieć zanim złożysz wniosek?
  • Ważne daty dla przedsiębiorców

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Wiele osób myśli, że założenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Szykują się one na miliony dokumentów, które zapewne wypiszą źle. Ogromne koszta, które będą tylko dodawać kolejne zera do końcowej sumy. A co się okazuje? Okazuje się, że założenie własnej firmy jest proste i darmowe! Jak to zrobić?

  1. Wniosek do CEIDG-1 (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej). Tradycyjnie lub online. W zależności od twojej potrzeby. Jeśli nie chcesz drukować dokumentów, upewnij się, że masz założony Profil Zaufany. Wniosek składasz zawsze przed rozpoczęciem prowadzenia firmy. We wniosku musisz zawrzeć datę otwarcia działalności (orientacyjną).
  2. Zgłaszasz rejestrację VAT-R (jeśli chcesz być vatowcem, jeśli nie to ten krok pomiń). Możesz zrobić to tak naprawdę na dwa różne sposoby – pierwszy to wysłanie pisma pocztą, a drugi to udanie się do urzędu skarbowego osobiście. Przygotuj sobie najlepiej dwie kopie tego dokumentu (jedna dla ciebie). Zgłoszenie musisz wykonać na conajmniej dzień przed pierwszą transakcją objętą VATem.
  3. Zgłaszasz się do ZUS ZUA – deklaracja ZUS. Masz na to jedynie siedem dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej (według CEIDG-1). Musisz udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dokonać rejestracji.

Gotowe! Teraz masz już własną firmę. Wcale nie było tak trudno, jak mogłoby się wydawać, prawda? Tylko co teraz? Cóż w teorii ogromne zarobki, wolność, wygoda, swoboda. W praktyce czas na płacenie składek, ZUSU, VATu itp.

Własna firma - jak założyć
fot.unsplash.com

Co musisz mieć zanim złożysz wniosek?

Oczywiście powinieneś zrobić kilka rzeczy zanim taki wniosek złożysz. Przede wszystkim warto zbudować sobie tzw. poduszkę finansową, a raczej zaplecze. Firma kosztuje. ZUS wynosi tyle samo niezależnie od tego czy zarobisz w miesiącu 500 złotych czy 5000 złotych i tego niestety, nie przeskoczysz. W pierwszych miesiącach o ogromny sukces i duże dochody jest ciężko. Warto więc mieć nie tylko pieniądze na jakiś lokal czy remont tego lokalu, ale także i na ZUS. Im więcej ich masz, tym lepiej dla ciebie.

Kolejna kwestia to nazwa. O ile nazwa firmy, którą masz na fakturze może być długa, tak ważny jest także skrót, którym będziesz się posługiwał. Dla przykładu wyobraź sobie, że twoja strona nazywa się przedsiębiorstwousługgastronomicznychutomka.pl. Brzmi średnio, prawda? Warto także sprawdzić czy aby na pewno w twojej bliskiej okolicy nie ma już firmy o podobnej nazwie. W końcu chcesz, aby klienci trafili do ciebie, a nie do tego drugiego Tomka, prawda? Nazwa powinna być prosta, zrozumiała dla potencjalnych klientów, ale także taka, aby wskazywała na zakres twoich usług. Przykładem mogą być firmy budowlane, zdecydowanie większość z nich ma końcówkę „BUD” w nazwie. Oklepane? Tak. Trafne? Tak.

Własna firma - jak założyć
fot.unsplash.com

Ważne daty dla przedsiębiorców

Jako przedsiębiorca musisz nie tylko pilnować, aby przelewać na odpowiednie konto odpowiednie kwoty, ale i pilnować terminów. Jeśli o nich zapomnisz możesz liczyć się z karami finansowymi czy dodatkowymi opłatami. Zatem postanowiliśmy ci sprawę nieco ułatwić. Wpisz sobie w kalendarz, najlepiej już zawczasu te daty.

  1. Co miesiąc, dokładnie 10. dnia musisz opłacić ZUS. Robisz to zawsze za poprzedni miesiąc, czyli w styczniu płacisz za grudzień, w lutym za styczeń itp.
  2. Co miesiąc, dokładnie 20. dnia płacisz podatek dochodowy. Podobnie, jak w przypadku ZUS płacisz zawsze za poprzedni miesiąc.
  3. Co miesiąc do 25. dnia musisz opłacić podatek VAT. Tutaj jest dokładnie ta sama zasada, co w przypadku ZUSU i podatku dochodowego, czyli płacisz za poprzedni miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here