Z pojęciem leasingu można spotkać się w reklamach telewizyjnych, w Internecie czy też nawet codziennych rozmowach. Taki sposób finansowania różnych dóbr inwestycyjnych jest bardzo ciekawą opcją, którą na pewno warto poznać nieco lepiej. W niektórych przypadkach może okazać się bowiem lepszym rozwiązaniem niż np. kredyt. Poznaj kilka najważniejszych informacji dotyczących leasingu.
Czym jest leasing?
Leasing jest jedną z form finansowania inwestycji i pewnym sensie szczególnym rodzajem umowy dzierżawy. Leasingobiorca po podpisaniu umowy jest zobowiązany do uiszczania miesięcznych rat. W zamian leasingodawca oddaje mu w użytkowanie na czas określony przedmiot umowy, czyli np. samochód. Choć leasing może przypominać z pozoru kredyty i pożyczki, to należy pamiętać, że leasingobiorca nie jest właścicielem np. pojazdu. Bardzo często po zakończeniu okresu obowiązywania umowy można wykupić leasingowaną rzecz.
Rodzaje leasingu
Podczas przeglądania ofert firm leasingowych można spotkać się z różnymi rodzajami tego sposobu finansowania inwestycji. Najczęściej z takiej opcji korzystają firmy, które mają do wyboru leasing operacyjny, finansowy i zwrotny, które różnią się od siebie m.in. sposobem księgowania i rozliczania podatków. Ponadto dostępny jest leasing konsumencki, który jest przeznaczony dla klientów indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej. Podczas zawierania umowy należy zwrócić uwagę na to, czy leasing jest z opcją wykupu, czy też nie ma takiej możliwości.
Co można wziąć w leasing?
Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem z leasingiem jest samochód osobowy. Jest to jednak jedna z wielu dostępnych opcji. Można też sfinansować w ten sposób flotę pojazdów dostawczych i ciężarowych. Ponadto w leasing można wziąć sprzęt IT, licencję oprogramowania, maszyny, wyposażenie firmy czy też nawet nieruchomość. Co ciekawe, można spotkać się również z leasingiem pracowników, czyli umową zawieraną między np. agencją zatrudnienia i firmą poszukującą personelu do pracy tymczasowej.
Zalety leasingu
Dla wielu osób leasing z oferty Volkswagen Financial Services to idealne wyjście w sytuacji, gdy brak zdolności kredytowej uniemożliwia pożyczenie pieniędzy od banku. Co więcej, taki sposób finansowania inwestycji nie ma wpływu na zdolność kredytową. Z kolei właściciele firm mogą wliczyć raty co najmniej częściowo w koszty prowadzenia działalności. Na dodatek leasing przeważnie jest zobowiązaniem kilkuletnim z możliwością rozwiązania umowy na określonych warunkach, co może być istotne w przypadku problemów finansowych.
Jak wybrać ofertę leasingu?
Podczas przeglądania ofert leasingu przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się umowie. Warto zwrócić uwagę m.in. na warunki przedterminowego rozwiązania umowy, dodatkowe koszty dla leasingobiorcy i usługi wliczone w comiesięczną ratę. Niektóre firmy mogą zaoferować niższą ratę, ale za przegląd trzeba będzie zapłacić samemu. Ponadto niekiedy naliczana jest opłata manipulacyjna za wybranie ubezpieczenia spoza oferty leasingodawcy.