Formularz email


Co to jest RSS?

 

Ta strona ma pomóc nowym czytelnikom lepiej zrozumieć czym jest RSS. Używamy RSS na naszym blogu, ponieważ, wierzymy, że RSS ułatwia ludziom dostęp do cennych i potrzebnych informacji bez konieczności regularnego odwiedzania stron internetowych czy blogów. Używając czytnika RSS, możesz łatwo i szybko monitorować wiadomości z tylu stron internetowych czy blogów z ilu tylko chcesz:)

Co to jest RSS?

Chcesz być na bieżąco i śledzić najświeższe wiadomości, materiały czy darmowe szkolenia video, które udostępniamy i publikujemy na naszej stronie i blogu: Rozmowa kwalifikacyjna & Autoprezentacja – Zwycięskie Strategie. Mamy kilka sposobów, dzięki którym łatwo i szybko możesz prenumerować naszą stronę i blog i pobierać aktualne wiadomości, materiały czy szkolenia. Głównym z nich, jest wykorzystanie naszego kanału RSS. Tylko co to właściwie jest RSS?

RSS to technologia, która jest używana przez miliony użytkowników internetu na całym świecie, służąca do śledzenia swoich ulubionych stron internetowych.

W „dawnych czasach” aby śledzić w sieci aktualizacje na stronie internetowej trzeba było wejść w “zakładkę” strony internetowej w przeglądarce i ręcznie powracać do niej na bieżąco, aby zobaczyć najświeższe informacje i materiały.

Problemy z zakładkami są jednak następujące:

 • To Ty jako internauta musiałeś wykonać całą pracę;
 • Sprawa się komplikowała, kiedy chciałeś śledzić wiele witryn jednocześnie – zajmuje to sporo czasu;
 • Mogłeś przegapić ważną wiadomość, kiedy zapomniałeś wejść w daną zakładkę lub wszedłeś w nią za późno;
 • Mogłeś tracić czas odwiedzając strony, na których nie dodano żadnej nowej informacji.

RSS zmienia wszystko  

Jak by to było gdybyś mógł powiedzieć swojej ulubionej stronie internetowej: informuj mnie na bieżąco o wszelkich aktualizacjach, nowych informacjach, ważnych wydarzeniach. To właśnie oferuje Tobie czytnik RSS.

RSS odwraca sytuację

To technologia, która dostarcza Tobie aktualne informacje ze wszystkich stron, które chcesz śledzić na bieżąco. To oszczędza Twój czas i pozwala uzyskać informacje, które chcesz zaraz po ich opublikowaniu.

RSS to skrót od “Really Simple Syndication.” Wiele osób opisuje go jako “news feed”, które możesz subskrybować.

Uważam, że subskrybowanie kanału RSS jest bardzo pomocne. To tak jakbyś zapisał się na darmowy newsletter, który otrzymujesz okresowo, z tym, że zamiast otrzymywać informacje na swoją skrzynkę mailową raz czy dwa razy w miesiącu otrzymujesz informację na bieżąco w swoim czytniku zaraz po jej opublikowaniu i pojawieniu się w sieci.

Sam osobiście nie jestem ekspertem od technologii informatycznych, ale to nie stanowi dla mnie żadnej przeszkody, by korzystać z czytnika RSS każdego dnia.

Na początku czułem się troszkę dziwnie, kiedy zastępowałem „zakładki” czytnikiem RSS, ale kiedy zacząłem korzystać z tej technologii i doceniać jej wartość – teraz po prostu nie mogę przestać z niej korzystać. Dzięki niej jestem na bieżąco we wszystkich tematach, które mnie pasjonują a do tego oszczędzam czas i świetnie się bawię:)

Jak korzystać z RSS?

Pobierz czytnik RSS lub załóż konto na stronie oferującej czytnik RSS - Pierwszą rzeczą, którą potrzebujesz zrobić, jeśli chcesz śledzić ulubione strony czy blogi przez RSS jest podłączenie się do któregoś z oferowanych darmowych lub płatnych czytników RSS lub agregatów RSS.

Istnieje wiele czytników. Mają one różne funkcje i możliwości. Jedne oferowane są w wersji online inne trzeba ściągnąć i zainstalować na swoim komputerze. Dobrym sposobem na rozpoczęcie korzystania z czytników RSS jest przetestowanie kilku bezpłatnych i łatwych w obsłudze takich jak Google Reader, Bloglines czy najbardziej popularnego w Polsce Agregatora RSS jakim jest CafeNews.pl .

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak używać tych czytników jest po prostu założyć na nich konta i zacząć się nimi bawić. We wszystkich znajduje się sekcja Pomoc, w której znajdziesz dodatkowe, szczegółowe informacje i pomoc.

Znajdź RSS, aby subskrybować go

Generalnie są dwa miejsca w których możesz poszukiwać przycisków umożliwiających subskrypcję kanału RSS:

 1. Na stronie internetowej;
 2. W przeglądarce.

Subskrypcja kanału RSS na stronie internetowej:

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiało się mnóstwo małych przycisków i wzorów pojawiających się na Twoich ulubionych stronach i blogach oznaczających kanał RSS.

Oto najpopularniejsze z nich:

RSS

Kiedy tylko widzisz jeden z tych przycisków, oznacza to, że przeglądaną stronę czy blog niemal na pewno możesz subskrybować za pomocą kanału RSS. W większości przypadków jest to bardzo proste i polega na kopiowaniu i wklejaniu linka powiązanego z przyciskiem do Twojego czytnika RSS. Czasami trzeba kliknąć na przycisk i postępować zgodnie z instrukcjami.

Subskrybcja w przeglądarce

Wiele przeglądarek internetowych daje możliwość, przeglądania i subskrybowania kanałów RSS, które znajdują się w samej przeglądarce.

Kiedy przeglądasz daną stronę czy blog możesz łatwo powiedzieć, czy zawiera ona kanał RSS, patrząc na prawą stronę paska adresu, gdzie znajduje się adres URL witryny.

Oto jak to wygląda na naszej stronie i blogu Rozmowa kwalifikacyjna & Autoprezentacja – Zwycięskie Strategie, gdy używasz przeglądarki Firefox:

RSS Meta Rekrutacja i Selekcja

Widzisz pomarańczową ikonkę po prawej stronie? Kliknij na nią i zobaczysz nasz kanał RSS:)

Więcej na temat kanałów RSS możesz dowiedzieć się tutaj:

http://www.rssy.pl

http://www.cafenews.pl

How to Explain RSS the Oprah Way

Getting Started with RSS

One Response to “Co to jest RSS?”

 • Marysia W.:
  7 marca 2011 o 23:45

  Czołem, widzę że trafiłem na bardzo ciekawy serwis. Treść jest nadzwyczaj ciekawa :)

Leave a Reply


sześć − = 0

Subskrybuj Stronę
Subskrybuj stronę i otrzymuj mnóstwo darmowych materiałów!

Subskrybuj stronę przez RSS

Co to jest RSS?

Albo otrzymuj najnowsze darmowe materiały przez e-mail:
Imię:

Facebook Twitter Blip

Testymoniale

Jolanta Ruszel-Esebua -- Doradca zawodowy Biuro Karier

Przemek wyznacza nowe standardy skuteczności w pracy coachów, doradców i managerów. Prezentowane przez niego narzędzia diagnozowania talentów oraz nowatorskie podejście do procesu poszukiwania pracy powinny stanowić podstawową oręż wszystkich osób...

Jolanta Ruszel-Esebua -- Doradca zawodowy Biuro Karier
Politechnika Wrocławska

więcej

dr Tomasz Kawka -- Adiunkt w Katedrze Zarządzania Kadrami; Kierownik Studiów Podyplomowych Nowoczesne Zarządzanie Kadrami

Oferta szkoleń prezentowanych tutaj zasługuje na wyraźne podkreślenie unikatowości zaprezentowanych treści i wiedzy na temat wyzwań jakie stawia świat ludziom na rynku pracy i specjalistom w zakresie zarządzania kadrami. Przemysław...

dr Tomasz Kawka -- Adiunkt w Katedrze Zarządzania Kadrami; Kierownik Studiów Podyplomowych Nowoczesne Zarządzanie Kadrami
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

więcej

Ałła Witwicka-Dudek -- Kierownik Biura Karier i Promocji Zawodowej

Nowatorskie metody przekazywania wiedzy, stosowane przez Przemysława Waltera oraz jego bogate praktyczne doświadczenie czynią jego szkolenia wyjątkowo atrakcyjnymi oraz praktycznymi.

Ałła Witwicka-Dudek -- Kierownik Biura Karier i Promocji Zawodowej
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

więcej

Ankieta

Z badań wynika, że Polscy managerowie, gotowi są płacić nawet 10 tys. zł za pomoc w znalezieniu pracy. A Ty, za jakie wsparcie w karierze gotowy jesteś zapłacić profesjonalnemu konsultantowi?

View Results

Loading ... Loading ...
Publikacje naszych trenerów
Publikacje naszych trenerów